МЕНЮ

Зеленський жартує всерйоз

Іван КАПСАМУН, «День»
26 грудня, 2018 - 18:12
«Критика і наступ на політиків це добре, але для перемог замало – необхідно сформувати команду», - експерт

Актор та шоумен Володимир Зеленський заявив, що партія «Слуга народу» йде в політику. Про це він сказав журналісту видання «НикВести» в Миколаєві. «Партія «Слуга народу» йде. А Володимир Зеленський — це партія «Слуга народу», - заявив він. Зеленський зазначив, що поки не готовий назвати інших членів партії. Водночас пояснив, що вони «займаються юридичними і фінансовими питаннями, є креативними людьми і виросли з ним».

Коли журналіст порівняв Зеленського із співаком Святославом Вакарчуком, який досі відкрито не заявляв, що йтиме в політику, Зеленський відреагував: «Я не сказав, що «йду або не йду» (в політику, — ред.). По-перше, ми з Вакарчуком дуже не схожі... У нас є партія «Слуга народу» і вона йде в політику». На уточнююче питання, чи піде Зеленський у президенти, він відповів: «Це вже інше питання» і розсміявся. «Тут ми з ним (Вакарчуком, — ред.) схожі, тримаємо інтригу», — додав Зеленський.

Відповідаючи на це ж запитання в інтерв’ю журналісту Дмитрові Гордону, актор заявив: «Я про це думаю, думаю... Схиляюся... Рано про це говорити... Але, думаю, можливо, так. Я про це дуже серйозно думаю і багато говорю із сім'єю». А щодо парламентських виборів, Зеленський сказав: «Ми добираємо людей, будемо їхати по країні... Ну дійдемо до цього – восени вибори. І дуже хочеться знайти порядних людей».

Нагадаємо, партія «Слуга народу» була зареєстрована в Україні у грудні минулого року. Керівником партії є юрист «Кварталу 95» Іван Баканов.

Не дивлячись на те, що Зеленський офіційно не заявляв про свою участь у президентських виборах, його прізвище постійно включають у соціологічні рейтинги. Наведемо результати останнього опитування. Однак важливо не забувати, що соціологічні рейтинги часто використовується виборчими штабами тих чи інших кандидатів або партій як політичні технології. Тому будь-які соціологічні дані кандидатів – це не привід для сприйняття їх як даність, а необхідність задуматися над правильною оцінкою виборчого і політичного процесу.

Отже згідно останніх даних опитувань, проведених в областях країни та Києві соціологічною групою «Рейтинг», лідером президентського рейтингу в Україні є глава партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко, за яку готові проголосувати 20,8% тих, хто визначився і братиме участь у виборах. Опитування було проведено з 16 листопада до 10 грудня 2018 року серед громадян України віком від 18 років у всіх областях країни та Києві (за винятком окупованих територій Донецької і Луганської областей та АР Крим). Похибка на рівні кожної окремої області становить не більше 2,4%, на рівні України – не більше 0,5%.

За шоумена і лідера партії «Слуга народу» Володимира Зеленського готові проголосувати 13,4% респондентів, за чинного президента України Петра Порошенка – 11,1%, за лідера «Опозиційної платформи – За життя» Юрія Бойка – 9,6%, за лідера партії «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка – 7,8%, за лідера Радикальної партії Олега Ляшка – 6,6%, за музиканта Святослава Вакарчука - 4,6%, за нардепа, лідера партії «Наші» Євгена Мураєва – 4,5%, за позафракційного народного депутата Олександра Шевченка – 4,2%. Рейтинг інших кандидатів – менший за 3%. Водночас майже третина опитаних або ще не визначилися з вибором кандидата, або не мають наміру голосувати на виборах.

Які шанси у Зеленського вразі його участі у президентських виборах? Які шанси у партії «Слуга народу»? Як можуть змінитися політичні розклади у виборчому 2019 році?

«ЗЕЛЕНСЬКИЙ ЯК ПОЛІТИЧНИЙ ДІЯЧ НЕПОМІТНО «ВКОТИВСЯ» У ВІТАЛЬНЮ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЛІТИКИ»

Петро ОЛЕЩУК, політолог (facebook.com):

- Всі коментують інтерв'ю Зеленського. Це, до речі, показово, бо там, власне, нічого «смішного» не було. Типовий політичний виступ. Отже, Зеленський як політичний діяч непомітно «вкотився» у вітальню української політики.

Дивно, що дехто з колег вважає за підсумками інтерв'ю, що Зеленський не балотуватиметься. Якраз я більш ніж переконаний тепер (відсотків на 90), що балотуватиметься.

Адже видно, що до інтерв'ю Гордона він готувався (хочете зрозуміти, що таке «політично-непідготовлене інтерв'ю митця» - подивіться Винника). І готувався саме таким чином, аби максимально «розкидати» політичні «зачіпки» для власного виборця, і одночасно не сказати чогось, що могло б зашкодити його рейтингу.

Ну а те, що не сказав, що балотується, а «думає про це» - це теж цілком логічно. Поки що його рейтинг рухається вгору без будь-яких офіційних декларацій. Навіщо поспішати? Але думаю, що повторювати помилки Вакарчука (тягнути нескінченно довго і просити себе вмовляти) він не буде. Тож відкрита декларація участі у виборах, мабуть, чекатиме на нас дуже скоро.

Щодо самого змісту інтерв'ю. Як на мене, є у нього одна корисна для політика риса – реалізм у розумінні власних можливостей.

Зокрема, у розумінні того, що рейтинг на даний момент – це навіть ще не «аванс» йому як політику, а просто протест та своєрідне вираження невдоволення. Його як політика просто ніхто не знає. Тож вдавати з себе у цій ситуації «месію» - марна справа.

Але свого потенційного, вічно незадоволеного виборця, він, здається, відчуває. Тому і озвучує близькі для цього виборця ідеї: мінімізація ролі держави, практика референдумів, один термін для президента тощо. Хоча тут, мабуть, є і потенційна проблема для нього як політика, адже не ясно, наскільки до подібного «лібералізму» готові всі його виборці?

Ну і про «клоуна», яким його називають «апологети» діючого президента. Насправді, у публічному просторі значна частина депутатів від провладної більшості виглядає більшими клоунами. У Зеленського в інтерв'ю, до речі, все було значно серйозніше, ніж під час більшості засідань ВР. Ну, коли депутати починають розігрувати всі свої вистави у жанрі «патріотичне травесті», або влаштовують черговий реслінговий чемпіонат перед камерами. Вони розмили межу «серйозної» і «несерйозної» політики, тож тепер сказати, хто «серйозний», а хто «несерйозний» політик – важко. Але ясно, що тут теж у Зеленського є певна проблема, адже частина виборців буде, очевидно, сприймати його як «Голобородька», а частина - чекатиме чогось якісно іншого. Цікаво буде, як він це збалансує.

В принципі, нічого нового. Думаю, всі давно чогось подібного чекали. Не бачу підстав для здивування.

«НАЙБІЛЬШЕ КЛОПОТІВ НОВОСПЕЧЕНИЙ ПОЛІТИЧНИЙ ГРАВЕЦЬ ПРИНЕСЕ ПРОРОСІЙСЬКИМ ПОЛІТИКАМ І ПОПУЛІСТАМ»

Михайло БАСАРАБ, політолог:

- Вже зараз можемо сказати, що довкола персони Зеленського невиправдано високий ажіотаж. Особливо у контексті президентських виборів. Уся соціологія показує, що електоральна база Зеленського найменш дисциплінована у політичному сенсі. Соціологи кажуть, що від його сьогоднішнього рейтингу сміливо можна віднімати третину, а може й ділити на два. Значна частина його виборців аполітичні громадяни, які на вибори просто не ходять. Або ж легко можуть переорієнтуватися на когось іншого.

Найбільше клопотів новоспечений політичний гравець принесе проросійським політикам і популістам. Він їхній найближчий конкурент. Передусім, йдеться про Вілкула, Бойка, Ляшка і Тимошенко. Зеленський «живитиметься» перш за все їхнім електоратом. Все, що отримає він, недоотримають вони.

Шанси Зеленського на вихід в другий тур поки невисокі, але він відтягне на себе частину проросійських і ласих на демагогію виборців.

Водночас, партія Зеленського теоретично може провести до парламенту свою фракцію. Єдине, що може завадити «Слузі народу» взяти участь у парламентських виборах, - це нищівна поразка у президентській кампанії. Наприклад, десяте місце з 0,5% голосів. Якщо у президентських виборах Зеленський візьме хоча б 3%, є сенс інвестувати в його партію на виборах до Верховної Ради.

Основне несподіване для мене враження від свіжого інтерв‘ю Зеленського. Зізнаюся - він виявився менш «ватним», аніж я очікував.

Зеленський забив кілька кілків, які повинні розширити його електоральне поле на Центр і навіть Захід України. Він показав себе нетоксичним для виборця цих регіонів. Зокрема, щодо питань мови чи «російських маріонеток з ОРДЛО».

Ще один нюанс. Якщо він й надалі вестиме кампанію в такому ідеологічному контексті, то зробить й трохи корисної роботи. З одного боку, він залишатиметься героєм «юго-востока» і з‘їдатиме електоральний пиріг вілкулів і бойків. Разом з тим, працюючи на цього виборця, Зеленський пропагуватиме більш патріотичний вимір дискусійних питань, аніж кандидати-колаборанти. Це буде його корисна виховна місія в регіонах з проросійськими настроями.

Однак, наголошу, це лише якщо Зеленський слідуватиме тому, про що розповів у свіжому інтерв‘ю.

«АКТИВНА КАМПАНІЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО МОЖЕ ЗРУЙНУВАТИ ПЛАНИ ДІЮЧОГО ПРЕЗИДЕНТА ВИЙТИ У ДРУГИЙ ТУР»

Вікторія ПОДГОРНА, політолог:

- Судячи з результатів соціологічних опитувань – Зеленський один з тих, кого називають «темною конячкою», однак в такій же мірі він може стати і «чорним лебедем». Навряд чи він здатний виграти президентську кампанію, однак внести інтригу і змішати карти ключовим гравцям – може 100%. Головне залежить від того, чи зможе він презентувати себе в статусі політичної фігури, якою не грають, а який веде власну партію і має власну позицію. Критика і наступ на політиків це добре, але для перемог замало – Зеленському необхідно сформувати команду, яка б мала всі ознаки нових підходів і політичного стилю. І йому необхідно сформувати власний контент. Емоції, харизма в нього є. Однак, здатність його і команди формулювати політичну позицію і політики по-справжньому – будуть чітким сигналом, що він не буде йти по шляху популізму. Де й так забагато пропозиції.

Як може вплинути на позиції інших у виборчій кампанії? Активна кампанія Зеленського може зруйнувати плани діючого Президента вийти у другий тур. Навіть якщо сам Зеленський туди не потрапить, хоча і може, то він відкриє дорогу тому ж Гриценку. Якщо б він вів наступальну кампанію проти всіх «старих політиків» це могло б знизити позиції і Тимошенко. Але поки що Зеленський не помічений в критиці лідерки «Батьківщини» в реалі, а не в шоу. Стосовно парламентських виборів – якщо Зеленський зможе продемонструвати спроможність як політик на президентських виборах у нього є всі шанси провести партію «Слуга народу» у парламент. І я не виключаю, що там нова політична сила навіть стане частиною більшості.