МЕНЮ

Відчути нечужий біль

Ігор СЮНДЮКОВ, «День»
27 листопада, 2018 - 10:37
Україна на державному рівні надає гуманітарну допомогу країнам «третього світу»

22 листопада Президент Петро Порошенко підписав указ «Про надання гуманітарної допомоги Ємській Республіці, Республіці Судан, Демократичній республіці Конго». Ці держави зазначені в Указі невипадково: то все країни, де лютує жахливий голод, де мільйони людей потерпають через тяжкі хвороби, брак чистої питної води, бойові дії та тероризм. Важливим є те, що цей документ був підписаний під час Меморіального тижня в пам’ять про жертв Голодомору — геноциду в Україні 1932—1933 років. Це справді символічно.

В чому полягає цей символізм? Країна, народ, що зазнали такого безмежного горя, як Україна 85 років тому — може, ба більше, має відчути нечужий (!) біль далеких, здавалось би, народів на іншому кінці Земної кулі (Ємен — арабська країна, 18 з 29 мільйонів мешканців якої геть не забезпечені продовольством, а 8 мільйонам потрібна «особлива, надзвичайна продовольча допомога — оцінка ООН; Судан і Конго — держави на Півночі і в центрі Африки, де близько половини людей теж потерпають від голоду).

Указ Президента про допомогу названим державам викликав неоднозначну реакцію і в політичному середовищі, і в соціальних мережах. Були експерти, які вказували на те, що Україна сама за чотири останні роки (2013—2017) опустилася із 47 на 63-е місце в глобальному індексі продовольчої безпеки ООН, і ця всесвітня організація віднесла нашу державу до переліку країн, де є проблеми з продовольством. Це все так. Але якщо ми цивілізовані люди й справді прагнемо керуватися сучасними гуманістичними цінностями (сподіваюсь, що це так), то чи не варто згадувати, як благополучна, «пристойна» Європа у 1932—1933 роках значною мірою (хоч і не все) не бажала бачити і знати, тим більше щось робити для допомоги мільйонам українцям, які гинули страшною смертю? З Указом Петра Порошенка не обов’язково погоджуватись, але тут постає саме етичний вибір: з ким ми — з Фрітьйофом Нансеном чи Бернардом Шоу? З Волтером Дюранті чи Гарретом Джонсом? Ми не забули свій біль, тому відчуваємо біль інших.