Кремль усе ще тримає заручників...

«Нема обміну всіх на всіх — нема газового контракту. Нема припинення обстрілів — хай газ російський повітрям у Європу йде», — Ганна ГОПКО

Головною подією 2019 року українці вважають звільнення українських військовополонених моряків та інших політичних в’язнів (48%). Про це свідчать опитування соціологічної групи «Рейтинг» упродовж 13—17 грудня цього року.

Однак, на жаль, звільнені далеко не всі захоплені і незаконно ув’язнені Москвою українці, які перебувають як на окупованих територіях, так і в самій РФ. Під час зустрічі лідерів «нормандської четвірки» були узгоджені висновки, серед яких лідери Паризького саміту «заохочують Тристоронню контактну групу сприяти звільненню та обміну утримуваних осіб, пов’язаних з конфліктом, до кінця року на основі принципу «всіх на всіх», починаючи з «усіх встановлених на всіх встановлених».

Чи відбудеться цей обмін до кінця року? Поки казати зарано. Після останньої зустрічі ТКГ у Мінську минулого тижня домовитися про обмін утримуваними особами не вдалося. Обговорити це питання планувалося під час відеоконференції в понеділок (під час підготовки номеру новин ще не було).

Напередодні міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив, що ТКГ не змогла узгодити списки на обмін, оскільки Київ прагне повернути максимальну кількість людей (ukrinform.ua). За словами глави МЗС, українська сторона сподівалася на більший прогрес у питанні обміну і погодила одну групу людей, яка вже точно готова до обміну.

«Постає питання: обміняти їх просто зараз або спробувати доопрацювати списки і забрати всіх, оскільки ми хочемо якнайбільше людей повернути сім’ям до Нового року. Тому координатором від ОБСЄ було прийнято рішення невідкладно провести відеоконференцію і завершити роботу над списками», — зазначив Пристайко.

Тим часом, глава російського МЗС повідомив, що для обміну утримуваними особами з’явилася «нова перешкода». «У Парижі закликали контактну групу погодити списки для обміну всіх встановлених на всіх встановлених. Мета — «всіх на всіх», але коли вони всі ці роки зіставляли списки, то виявилося, що не всі взаємно підтверджені. Тепер у контактній групі з’явився новий критерій: встановлені — так, але вони не всі «процесуально очищені». Це означає нову перешкоду до того, щоб люди до Різдва і Нового року повернулися додому», — сказав він.

Тобто маємо ситуацію, коли Кремль навіть у тих питаннях, щодо яких начебто є домовленості, не виконує свої зобов’язання. Традиційна для них практика. Втім, як і щодо припинення вогню. Наприклад, 22 грудня збройні формування РФ вісім разів порушили режим припинення вогню на Донбасі. Внаслідок обстрілів один український військовослужбовець загинув, ще одного поранено.

Крім цього, командування російських окупаційних військ посилює передові позиції з’єднань і частин 1 (Донецьк) та 2 (Луганськ) АК ЗС РФ за рахунок облаштування додатковими мінно-вибуховими загородженнями. Зокрема, з початку грудня на окуповані частини Донбасу завозяться нові партії мін та гранат. Про це повідомив речник Міноборони Михайло Шаравара з посиланням на розвідку Міноборони.

Саме так виглядає бажання Росії врегулювати питання Донбасу. Реальні дії Кремля абсолютно протилежні — використовуючи різні методи (військові, інформаційні, дипломатичні, економічні...) повернути Україну під свій контроль. Натомість українці намагаються грати за правилами, з агресором, зокрема що стосується газових переговорів. Хоча транзит — це наш козир. «Нема обміну всіх на всіх — нема газового контракту. Нема припинення обстрілів — хай газ російський повітрям у Європу йде. Час грає на Україну. Головне, щоб наші перемовники не здавали національні інтереси і думали про майбутні покоління. Американські санкції діють проти «Газпрому» і ПП2...», — написала в ФБ народний депутат VІІІ скликання Ганна Гопко.