Хто насправді хунта

ООН визнала незаконними всі російські органи влади в окупованому Криму

Як повідомив у Twitter міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, минулого тижня посилений проєкт резолюції щодо прав людини на території тимчасово окупованого Криму пройшов голосування в Третьому комітеті Генасамблеї ООН з соціальних і гуманітарних питань. Він привітав це рішення. «Вдячний державам-членам, які підтримали в комітеті ГА ООН проєкт посиленої резолюції щодо прав людини в Криму. Коли Асамблея схвалить її в грудні, це надалі консолідує тиск на Російську Федерацію, щоб держава-окупант дотримувалася міжнародних зобов’язань, зокрема міжнародного гуманітарного права», — заявив міністр.

Нагадаємо, що ще 19 грудня 2017 року Генеральна асамблея ООН схвалила резолюцію «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь. Україна». Тоді 70 країн підтримали документ, 26 виступили проти, 76 утрималися. Проти резолюції виступили Білорусь, Вірменія, Росія, Сирія, Зімбабве та інші країни. Після голосування в Третьому комітеті проєкт буде спрямований на розгляд Генеральної асамблеї ООН, де голосування очікується в грудні.

АКЦЕНТИ РЕЗОЛЮЦІЇ

Глава МЗС України Дмитро Кулеба привітав нову доповідь Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша щодо ситуації з правами людини в окупованому Криму, яка «детально викриває факти політичного переслідування українців і кримських татар». МЗС України повідомило, що третю доповідь Генерального секретаря ООН «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, Україна», яка була підготовлена на виконання однойменної резолюції Генеральної Асамблеї ООН 74/168 і оприлюднена 8 жовтня 2020 року, міністерство взяло до уваги. В доповіді вимагається від Російської Федерації припинити тортури і затримання, викрадення людей у Криму, а також окремо наголошується на серйозній стурбованості щодо оголошення меджлісу кримськотатарського народу екстремістською організацією і забороною його діяльності і щодо того, що незаконні рішення РФ з цього питання досі не скасовані. Важливість резолюції полягає також у тому, що в ній пропонується зафіксувати на міжнародному рівні факт катування ФСБ Російської Федерації людей у Криму.

Співавторами резолюції виступили Україна, Грузія, Німеччина, США, Велика Британія, Франція, Латвія, Литва, Естонія та інші країни — партнери України. Резолюцію підтримали 63 країни, що входять у ООН, разом з тим, 26 держав, переважно сателітів Росії, виявилися проти цієї резолюції. Втім, вона вважається прийнятою.

У резолюції Третій комітет ГА ООН закликає Російську Федерацію: дотримуватися поваги свободи думки та вираження поглядів, припинити переслідувати жителів Криму, які чинять опір призову до збройних сил Росії, створити умови і забезпечити засоби, щоб дозволити добровільне, безпечне та безперешкодне повернення всіх переселенців та біженців, постраждалих від окупації Криму Росії до своїх домівок, надавати на постійній основі детальну інформацію про поширення COVID-19 у Криму, про заходи, які окупанти вживають для забезпечення та підтримання здоров’я та гігієни населення на півострові та допомагати населенню цих територій у боротьбі з пандемією тощо.

Комітет занепокоєний і рішуче засуджує: порушення прав людини в окупованому Криму і окупацію півострова Росією; нав’язування російського громадянства; проведення незаконних виборчих кампаній і голосувань, включаючи зміну демографічного складу населення Криму і придушення національної ідентичності; неадекватні умови утримання в установах виконання покарань; примус мешканців окупованого Криму присягати на вірність окупаційній державі; проведення органами РФ обшуків та рейдів; обмеження, з якими стикаються українці, включаючи кримських татар, у здійсненні своїх економічних, соціальних та культурних прав, неможливість зберігати свою ідентичність та культуру й освіту українською та кримськотатарською мовами; експропріацію земель, знесення будинків, виснаження природних та сільськогосподарських ресурсів, що має негативний вплив і сприяє зміні економічної та демографічної структури Криму.

З моменту окупації Криму Росією у 2014 році, межі території полишило не менше ніж 45 тисяч українців. При цьому Росія активно перевозить до Криму власне населення, тим самим порушуючи всі правила і протоколи Женевської конвенції. За даними експертів у справах Криму, сьогодні населення півострова разом із Севастополем перевищує 3 мільйони осіб, хоча до окупації становило трохи більше як 2 мільйони.

НАРЕШТІ ООН ВКАЗУЄ, ХТО Є ХУНТА ТА ХТО УЗУРПУВАВ ВЛАДУ

Як повідомила пресслужба Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, в резолюції засуджується незаконне встановлення російської юрисдикції та адміністрації в Криму. Третій комітет Генеральної асамблеї ООН визнав незаконними створені окупантами органи влади. В резолюції наголошується, що Росія проводить політику дискримінації мешканців півострова, включаючи кримських татар, а також українців і осіб, що належать до інших етнічних і релігійних груп. Йдеться зокрема про мусульман, парафіян Православної церкви України, а також Свідків Єгови. Окремо наголошується, що органи та посадові особи Росії, які створені в окупованому Криму, є незаконними, і їх слід називати виключно «окупаційними органами Російської Федерації».

Щодо цього пригадуються численні виступи спікера незаконної «держради» Криму Владіміра Константінова та «глави Криму» Сергія Аксьонова, які постійно повторюють, що «України як держави не існує, бо в ній стався державний переворот і владу узурпувала хунта, яка є фашистською, нацистською, бандерівською» і тому подібне. І от нарешті ООН вказує, хто є незаконним на території України, і хто є хунта насправді та хто узурпував владу.  

У резолюції зазначається, що «Третій комітет ГА ООН закликає держав-членів конструктивно брати участь у спільних зусиллях, спрямованих на поліпшення ситуації з правами людини на окупованому півострові, а також продовжувати використовувати всі дипломатичні засоби для тиску та закликати РФ дотримуватися своїх зобов’язань згідно з міжнародним та міжнародним гуманітарним правом і надавати безперешкодний доступ до Криму міжнародним моніторинговим місіям, зокрема місіям з контролю за дотриманням прав людини та моніторинговій місії ОБСЄ».

«Я сподіваюсь, що після затвердження в грудні резолюції вже Генасамблеєю ООН, завдяки консолідованій позиції міжнародної спільноти та тиску на РФ, Росія виконає всі пункти і, врешті, звільнить окуповані українські території. Окремо вдячний за приділену увагу проблематиці кримськотатарського народу. Зокрема, заклик про скасування всіх незаконних рішень щодо заборони меджлісу, про припинення переслідувань та дискримінації кримських татар. П’ята поспіль резолюція щодо Криму наочно демонструє засудження окупації півострова світовою спільнотою, а також підтверджує нагальні потреби в доступі міжнародних організацій до півострова», — наголосив віцепрем’єр-міністр — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій РЕЗНІКОВ.

У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій також наголосили, що вживати термін «анексований» стосовно українського Криму є хибним. Про це сказав заступник міністра Ігор Яременко під час презентації аналітичної доповіді «Нова політика деокупації: дороговкази та перестороги», підготовленої Радою зовнішньої політики «Українська призма». В міністерстві наголосили, що «згідно з українським законодавством, Кримський півострів включно з містом Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією територіями України».

«Єдина країна, яка називає Крим і Севастополь анексованими, — це Російська Федерація. Вся міжнародна спільнота використовує формулювання «тимчасово окуповані території» як щодо півострова, так і щодо Донбасу. Правильним буде також використання формулювання «спроба анексії» щодо Криму, але не «анексія». Це вкрай важливо і для нас зокрема. Це підкреслює відповідні зобов’язання Росії за міжнародним гуманітарним правом», — наголосив Яременко.

Це, як пояснюють правозахисники, пов’язане з тим, що, дійсно, спроба анексії Криму Росією відбулася, але вона є незавершеною, бо ніде на міжнародній арені немає визнання приналежності Криму до Росії, відбулася окупація, однак анексія є незавершеним процесом, отже, є тільки спробою, і це слід мати на увазі всім, хто працює з темою Криму, особливо правникам і політикам.