МЕНЮ

Фейк чи ні

Підготувала Аліса ПОЛІЩУК, «День»
8 травня, 2020 - 10:16
Україна серед світових трендів по дезінформації

Чоловіки в захисних масках сфотографовані, коли проходять повз плакат із попередженням щодо поширення в Інтернеті «фейкових новин» щодо коронавірусу в Ханої.

Тим часом, «Укрінформ» повідомляє, що Національна рада з питань телебачення і радіомовлення занепокоєна фейком про «секретні лабораторії», який розповсюджують «1+1» та інші телеканали, й ініціює внесення змін у законодавство для запровадження дієвих механізмів боротьби з дезінформацією.

Про це сказала на засіданні 7 травня голова Національної ради Ольга Герасим’юк: «Національна рада не може не звертати увагу на той контент, який поширюють наші медіа, і ми занепокоєні тим, що в інформаційному просторі під час карантину замість підтримки суспільства деякі медіа поширюють панічні настрої, запускають фейкові повідомлення, жахи... Ми мали величезну хвилю обговорень щодо так званих «секретних лабораторій», які нібито працюють в Україні. Запущена ця тема дуже давно... На превеликий жаль, це було підхоплено кількома компаніями. І ті повідомлення викликали величезне обурення — та стилістика, в якій це відбувалося в трансляції на «1+1» та інших телеканалах. Ми отримали від знаної і авторитетної компанії StopFake спростування цих тез, які запускалися в ефірі».

В цьому контексті вона повідомила, що Національна рада підписала меморандум із компанією StopFake для подальшої співпраці в протидії дезінформації та фейкам, також зауважила, що, на жаль, така протидія зараз не підтримана законодавством.

«Тим не менше ми звертаємося зараз із листами до телекомпаній щодо того явища, які ми всі спостерігали. Також ми скеровуємо до Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики листа, в якому говоримо, що, розуміючи покладену на Національну раду відповідальність, враховуючи положення чинного законодавства, регулятор позбавлений можливості ефективно реагувати на поширення суб’єктами інформаційної діяльності необ’єктивної інформації», — зазначила Герасим’юк.