Журналістика дії

У Маріуполі редакція сайта збирає кошти, щоб дослідити якість риби Азовського моря та річки Кальміус

Команда маріупольського сайта 0629.com.ua вирішила провести дослідження риби, котрою харчуються жителі Приазов’я. За перший день появи проєкту на Спільнокошті biggggidea.com він зібрав 20% необхідної суми.

«День» поспілкувався з ініціаторкою дослідження, редакторкою сайта 0629.сom.ua Анною РОМАНЕНКО про виникнення задуму та завдання проєкту.

«Нам дуже не вистачає взагалі знань про те, що відбувається навколо нас у Маріуполі, — відповідає пані Анна на запитання, чому взялися за цю справу. — Екологічна проблема — одна з найсерйозніших у нашому місті, поруч з війною і бідністю. Це проблема, з якою місто стикається протягом останніх 50-60-ти років. А може, й більше — з 1930-х років, як тільки був побудований «Азовсталь» на узбережжі моря, це стало проблемою. Місто розширювалося, і так сталося, що завод опинився майже у його центрі. І це проблема — і для води, і для повітря.

Але коли ми починаємо писати про екологію, адже в нас дуже високий рівень онкологічних, алергійних захворювань серед населення, то стикаємося з тим, що нам кажуть: «А які у вас докази?» «Як ви можете довести, що цей зв’язок між поганим станом довкілля і рівнем онкологічних захворювань взагалі існує?» — кажуть нам промисловці. І в нас немає на руках цих доказів. Ті дослідження, які проводяться в Європі, чомусь не є вагомим аргументом для українських підприємців, на жаль. Тому ми зіткнулися з необхідністю робити щось власними силами, наскільки це дозволяє час, гроші і технічні можливості. Бо лабораторії, які можуть робити такі якісні дослідження, є в Києві, а в нас дуже мало».

У редакції вже є позитивний досвід —  у 2018 році вона змогла замовити масштабне дослідження води з різних джерел в Маріуполі. «Ми виграли грант у німецького фонду, він нас профінансував, і ми мали ресурс для того, щоб замовити дослідження. Велика його частина була проведена в київській незалежній лабораторії — аналіз хімічного складу води з різних джерел. А коли ми почали переходити до бактеріологічного аналізу, то виявилося, що не можемо відправляти так далеко воду, бо вона змінюватиме показники. Тобто там час між тим, як ти зробив забір води і відправив цей зразок в лабораторію, обраховувався годинами, а не днями, як у нас доставляє служба доставки. Тому ми змушені були звернутися до місцевої лабораторії, у нас є Маріупольська міська філія Державної установи «Донецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»», — пояснює Анна Романенко. Результати дослідження вразили — у воді було виявлено половину таблиці Менделєєва. При цьому досліджували і воду з підземних джерел, які місцева влада позиціонує як питну.

Мета нового проєкту: замовити масштабне дослідження риби, яку мешканці Приазов’я та Маріуполя ловлять у морі та Кальміусі для харчових потреб, щоб зрозуміти, чи безпечна вона. Адже для багатьох людей риба — один з основних продуктів харчування, — ідеться в описі ініціативи на спільнокошті.

До речі, у згаданій вище місцевій лабораторії такі задуми сайта зустріли без ентузіазму. «Незважаючи на те, що комерційне замовлення, вони були не дуже раді, — говорить ініціаторка проєкту. — Я не коментуватиму, чому, але там є, мабуть, підстави для того, щоб не дуже радісно сприймати таке замовлення, яке ми маємо. Водночас ми мали розмову, і вони сказали, що зможуть робити нам таке дослідження щодо риби, назвали попередню вартість, кількість риби, які ми маємо їм надати».

Отже, дослідження двох проб, за попередньою оцінкою, коштуватиме 5 тисяч грн. Для проб потрібно 16 кілограмів риби (8 річкової і 8 морської) — а це ще орієнтовно 2 тисячі грн. Крім того, необхідно виплатити гонорар журналістам та фотографові, які зроблять за результатами перевірки розгорнуті матеріали — це ще дві тисячі гривень.

«Зараз немає гранту, щоб отримати ці гроші, у редакції теж дуже обмежені фінансові можливості, адже ми фінансуємося виключно завдяки рекламі, яка розміщується на нашому сайті, а зараз ринок реклами дуже впав, а після карантинної кризи ми взагалі вимушені були піти на скорочення штату і приміщень, — констатує Анна Романенко. — Ми не маємо власного фінансового ресурсу, щоб замовляти так дослідження. Але наші колеги, які вже мали досвід, порадили нам скористатися можливостями спільнокошту. Ця платформа дозволяє збирати кошти на соціально значущі проєкти. І ми вирішили, що варто спробувати. Це наш перший досвід. Я не знаю, чи буде він вдалим. Перший день, звісно, надихнув — бо ми зібрали 20 відсотків коштів. Водночас партнери розповідали нам, що перші дні найбільш активні, потім буде пауза, тож ми маємо активно просувати свою ідею. І ми це робимо. І дякуємо вам за підтримку».

«Для нас дуже важливо, щоб ця перша спроба була вдалою, — акцентує Анна. — Це не тільки соціально значущий і екологічний проєкт, а ще й можливість контактувати зі своєю аудиторією напряму. Ми хочемо зрозуміти, чи є в Маріуполі, ширше — у Приазов’ї, люди, які є нашими друзями, яким цікаво те, чим ми займаємось, і для яких важливі теми, які ми порушуємо у своїх публікаціях. Сподіваюсь, що ця ідея буде вдалою».

Загальний бюджет проєкту становить 9 тисяч грн і всі охоче можуть його поповнити, перейшовши за посиланням https://biggggidea.com/project/doslidzhennya-chi-bezpechna-riba-v-kalmiusi-i-azovi/?fbclid=IwAR0obdD36j5E-VEV4zXcwB—PhantArYx0jE_XqRYKVzSiN-rUDYNRg-RAo