Про силу духу, натхненого мистецтвом

Ліванська художниця оцінює втрати після вибуху

Два десятиліття роботи Майї Хуссейні з відновлення вітражів, зруйнованих під час Ліванської громадянської війни, було миттєво втрачено після вибуху в порту в Бейруті.

«Я можу сказати, що в цей вибух 20 років мого професійного життя пройшли повз на землі», — сказала 60-річна Хуссейні, який працювала над історичними пам’ятками, включаючи багато церков Бейрута. «Частина мене пішла».

4 серпня в результаті детонації величезної кількості вибухонебезпечних речовин, що зберігаються в порту Бейруту, Ліван, загинуло щонайменше 178 людей, поранено близько 6 000 та пошкоджено будівлі по всьому місту.

Пошкоджені будівлі включали музей Сурсока, музей сучасного мистецтва, що відкрився у 2015 році, яскравий вітраж якого було ретельно відреставровано Хуссейні. Його вікна, які особливо привертали увагу вночі, коли вони були освітлені, були підірвані вибухом.

Щонайменше 10 проектів, над якими Хусейні працювала з часу громадянської війни 1975—1990 років, були знищені. «Я щодня отримую телефонні дзвінки», — сказала вона у своїй майстерні на околиці Бейрута.

Хусейні навчилася ремеслу у Франції, куди її відправив батько, інженер, який замовляв вітражі з-за кордону, оскільки свинцеві вітражі не були поширеними в Бейруті до війни.

Одним із проєктів, яким Майя найбільше пишалася, був собор Сент-Луїса Капуцина ХІХ століття в історичному центрі міста Беб Ідрісс, район, де вона згадує, як в дитинстві пила лимонад зі своїми друзями.

Вікна костелу, зруйнованого під час війни, Хусейні відреставрували протягом двох років у рамках проекту, завершеного близько чотирьох років тому. «Я намагалася якомога більше відчути історію цієї церкви», — сказала вона. «У той момент я зламався, це було так, ніби я отримала травму, звичайно, не фізично, а емоційно».

Хусейні сказала, що думала про припинення роботи через два роки, але зараз її плани змінилися.

«Навіть якщо 20 років моєї роботи пройшло — і, можливо, я не протримаюся в цій роботі ще 20 років... ми все одно відновимо».