МЕНЮ

Поставлено три крапки

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
28 лютого, 2019 - 17:50
Україна не братиме участі в Євробаченні-2019. Європейська мовна спілка (EBU) висловила жаль і чекає на нашого конкурсанта наступного року

Про ситуацію, яка склалася цьогоріч, наша газета писала в матеріалах «Про виробництво «скандалів» і «Ланцюгова реакція» («День» №№ 37 і 38). Національна суспільна телерадіокомпанія України відмовилась від участі в Міжнародному пісенному конкурсі Євробачення-2019. Рішення ухвалили після того, як лідери Національного відбору — MARUV, Freedom Jazz і гурт KAZKA відмовилися від участі в цьому змаганні.

«Пісенний конкурс — це можливість для кожної країни заявити про себе на міжнародній арені, а для кожного виконавця — виступити амбасадором своєї країни і здобути прихильників у всьому світі. Але Національний відбір-2019 виявив і привернув увагу нашого суспільства до системної проблеми музичної індустрії в Україні: зв’язків артистів із шоу-бізнесом на території держави-агресора, які й на п’ятому році військового конфлікту все ще залишаються дуже тісними. Для частини суспільства цей факт є прийнятним, в іншої частини викликає обурення й несприйняття, — повідомляє прес-служба НСТУ. — Закони України не пропонують жодних обмежень щодо роботи виконавців та артистів на території Російської Федерації, попри великий суспільний запит на врегулювання цієї ситуації. У ситуації, що склалася, дотримуючись закону про Суспільне мовлення, а також в умовах надмірної політизації перебігу національного відбору Суспільний мовник вирішив відмовитися від участі в Міжнародному пісенному конкурсі Євробачення-2019. Суспільний мовник вважає за потрібне започаткувати суспільний діалог у форматі ток-шоу, форумів та обговорень за участю провідних експертів сфери для формулювання позиції українського суспільства щодо цієї проблеми, а також напрацювання пропозицій до проекту закону України, що міг би врегулювати ситуацію зі співпрацею українських артистів з державою-агресором на майбутнє».

МАЛЮНОК НІКІТИ ТІТОВА

Наглядова рада Європейської мовної спілки (EBU) висловила жаль і повідомила, що накладати штраф чи дискваліфікувати НСТУ не будуть, а чекають на нашого конкурсанта наступного року.

Віце-прем’єр-міністр В’ячеслав КИРИЛЕНКО в ефірі «Радіо НВ» розповів, про те, що у Верховній Раді ще з лютого 2018 року перебуває законопроект, який має регулювати питання гастролей українських артистів у РФ. Цей законопроект уже пройшов кілька стадій, і з регламентної та змістовної точки зору він готовий до розгляду, — і додав, що через ситуацію з Євробаченням даний законопроект «напевно, розглядатиметься на порядку денному». «У нас кордони відкриті, ніхто не може нікому заборонити... З огляду на те, що у нас свобода і забороняти не можна, пропонується, що, якщо виконавець їде до держави-агресора на гастролі чи на концерти, він повідомляє відповідні служби. Держкомтелерадіо створює реєстр виконавців, які гастролюють на території держави-агресора, вони там собі гастролюють, якщо хочуть. Але потім, з огляду на цей факт, ті, хто занесений до реєстру, під час їхніх кліпів, чи під час радіо-ротацій, чи на афішах перед концертами отримають повідомлення: «Цей артист гастролює на території держави-агресора», — розповів Кириленко. У такий спосіб держава планує інформувати громадськість про етичний вибір такого виконавця, додав він.

Руслана, переможниця Євробачення-2004, нагадала на своїй сторінці у Facebook: «У рік, коли я поїхала, Україна теж була на межі відмови від участі, якби я не прийняла рішення брати участь. 2004 року відбувався закритий національний відбір, і двоє з трьох претендентів відмовилися від пропозиції Національної телекомпанії взяти участь у Євробаченні. Я ж одразу без зайвих роздумів прийняла цю пропозицію... Відмова — це поступ назад... Я вважаю, що варто розробити нову, нехай антикризову, процедуру ще одного відбору, дати нові, нехай повторні (але не потворні) можливості для другого шансу. Знайти ресурси, час, інші можливості для повторного відбору — чи випрацювати альтернативну процедуру, але представляти достойно Україну на конкурсі — для мене це питання навіть не конкурсу, а обличчя країни».

До речі, наша держава уже вдруге відмовляється від Євробачення. Так було і 2015 року через складну політичну ситуацію та брак коштів, але вже наступного року вирішили, що шанс пісенної дипломатії потрібно використати, і Джамала з піснею «1944» перемогла. Нині коштів у НСТУ знову немає, і конкурсантам пропонували їхати в Ізраїль за власний рахунок, а це величезні суми! Організатори шоу не врахували, що гастролюють у РФ більшість фіналістів нацвідбору (!), а деякі навіть повторюють за кремлівськими пропагандистами, що «Кримнаш», а не український!.. Конкурс продемонстрував, що є проблема також у світогляді й переконаннях — усіх артистів разом і кожного окремо... Має бути чітка державна політика не лише в шоу-бізнесі, а й стратегія нашої країни в таких важливих питання, як мистецтво і культура, а ще — які меседжі українські артисти несуть у світ.

Можна скільки завгодно обговорювати якість пісень та виконавців, які взяли участь у Національному відборі, але відповідальність все ж лежить на владі, яка продемонструвала свою інструментальну неспроможність, і, зокрема, НСТУ, що не змогли чітко визначити правила, які всі сторони (і конкурсанти, і організатори) повинні виконувати; гідно і на рівні провести пісенне змагання. Замість позитивного піару ми отримали репутаційні втрати. Ці помилки треба якнайшвидше виправляти, бо інакше — подібні скандали будуть повторюватись щоразу...