Медіа в довірі

Українці довіряють ЗМІ більше, ніж парламенту чи уряду

Як це не дивно, українські медіа залишаються серед інституцій, яким найбільше довіряють наші співгромадяни. Незважаючи на постійні нарікання на низьку якість вітчизняних засобів масової інформації, соціологи стверджують: не все ще погано в нашому медійному домі.

ЗМІ України з 50% довіри поступаються лише Збройним Силам України (їм довіряють 65% опитаних соціологічною службою Центру Разумкова спільно з Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва»), Церкві (63%), волонтерським організаціям (63%), Державній службі з надзвичайних ситуацій (53%), добровольчим батальйонам (53%), Державній прикордонній службі (52%).

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова спільно з Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва» з 3 по 9 липня 2020 року методом інтерв’ю «обличчям до обличчя» за місцем проживання респондентів. Було опитано 2022 респонденти віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення за основними соціально-демографічними показниками. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.

Фінансування опитування здійснене в рамках проекту МАТРА Посольства Королівства Нідерландів.

Ось як виглядають всі дані дослідження (табл.).

 

Втім, якщо ми детально проаналізуємо дані соціологів,  ми побачимо, що лише 5,6% респондентів повністю довіряють вітчизняним  засобам масової інформації, а оптимістична цифра в 50% довіри досягнута завдяки 44% тих, хто «скоріше довіряє» ЗМІ. Але приводу для розпачи немає: ці дані кажуть про те, що у більшості людей розвинулося критичне мислення, і вони воліють не вірити «на слово» медіа, або «довіряти але перевіряти».

Таким чином, відповідь «повністю довіряю ЗМІ», може і не є найкращою. Для прогресивного сучасного суспільства більш адекватною є більше скептичне ставлення до медіа.

З іншого боку, більше турбувати має тотальна недовіра до ЗМІ — вона складає 15%, це в три рази більше, ніж повна довіра. Звідки ці люди беруть інформацію про навколишнє середовище? З соціальних мереж? З «сарафанного радіо»?

Вважається, що в т.зв. розколотих суспільствах недовіра до засобів масової інформації є традиційно більшою. Причина — значна частина людей категорично не погоджується із точкою зору того чи іншого медіа, і, відповідно, йому не довіряє. Якість журналістики тут взагалі немає майже ніякого значення.

Було б цікаво провести уточнююче дослідження, під час якого у респондентів б запитали: ЧОМУ ви довіряєте чи не довіряєте ЗМІ? Тоді б журналісти змогли краще зрозуміти свою аудиторію і покращити свою роботу. Чи навпаки продовжували б «лупати цю скелю», незважаючи на всі рейтинги та цифри в них.

Але поки цього немає, українські медійники можуть лише пишатися, що ЗМІ і нашій країні довіряє набагато більше співгромадян , ніж Верховній Раді чи уряду.