...I шапочки з фольги

Українці захопилися теоріями змови — в тому числі і завдяки медіа

Кілька днів тому стало відомо, що Google видалятиме рекламу «теорій змов» щодо походження коронавірусу. В «бан» підуть розповіді про те, що COVID-19 був створений у китайській лабораторії як біологічна зброя, що вірус зроблено на замовлення співзасновника корпорації Microsoft Білл Гейтс або що вірус — це обман «світового уряду».

При чому навіть к країнах Західної Європи багато хто поширював версію про те, що «Білл Гейтс вигадав коронавірус в своїх лабораторіях» та «хоче використовувати COVID-19 для імплантації «мікрочипів» через вакцини для маркування та геолокації населення, або що поява нової хвороби пов’язана з мережею 5G.

Європейські медійні та дослідницькі «антифейкові» організації стверджують — масив дезінформації, який розповсюджується в Інтернеті про коронавірус, є величезним. Такий висновок дослідники зробили на підставі аналізу інформаційного простору Великобританії, Італії, Іспанії, Німеччини і Франції в березні і квітні. Звіт підгодовували незалежні організації, що перевіряють факти — це Agence France-Presse у Франції, CORRECTIV у Німеччині, Pagella Politica / Facta в Італії, Maldita.es в Іспанії та Full Fact у Великобританії.

В Україні засилля фейків про коронавірус в медіаполі можна побачити «неозброєним оком», без усіляких досліджень. Наслідки не забарилися — українці масово вірять в різноманітні коронавірусні фейки. Для того щоб з’ясувати, чи дійсно жителі України схильні вірити у конспірологічні версії чи «теорії змови» щодо походження коронавірусу, Київський міжнародний інститут соціології провів з 31 травня до 4 червня опитування мешканців країни.

Під час інтерв’ю респондентів просили обрати, з яким з трьох тверджень щодо походження коронавірусу і його поширення у світі вони згодні в більшій мірі.

1. природне виникнення і згодом поширення у світі;

2. штучна розробка в лабораторії, але випадкове поширення у світі;

3. спеціальна розробка і навмисне поширення у світі для зменшення чисельності населення та/або завдання шкоди окремим країнам.

Крім цього, учасники опитування могли назвати свій варіант.

Найбільшою популярністю користувався варіант №3 — майже 37%, мешканців України, що взяли участь в дослідженні, вважають, що коронавірус був «спеціально розроблений і навмисно поширений у світі для зменшення чисельності населення та/чи завдання шкоди окремим країнам». Ще понад 29% респондентів підтримали версію №2 — коронавірус «зроблений штучно у лабораторії, але його поширення у світі було випадковістю». Таким чином, 66% респондентів обрали варіантів, який означає штучне походження коронавірусу. І лише майже 18% (!) обрали варіант, що коронавірус з’явився природним шляхом і потім поширився у світі. (Див. табл.)

Опитування КМІС було проведено методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assistedtelephoneinterviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. До вибірки не включаються території, які тимчасово не контролюються владою України — АР Крим, окремі райони Донецької та Луганської областей. В ході опитування проведено 2000 інтерв’ю.

Статистична похибка вибірки (з ймовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує: 2,2% для показників, близьких до 50%, 2,1% — для показників, близьких до 25%, 1,4% — для показників, близьких до 10%.

Така спрямованість суспільної думки не є чимось неочікуваним — в нашому медіаполі важко знайти публічних осіб чи медіа, які не жонглюють теоріями змови або не ставлять під сумнів небезпеку чи взагалі існування коронавірусу. Кілька громадських організацій та ініціатив намагаються спростовувати вигадки про COVID-19, які розповсюджуються в українському інформпросторі, але після вивчення соціологічних даних стосовно думок українців про короновірусну епідемію складається враження, що битва  антифейкових активістів є вже програною.

Звісно, тут можна було б написати «багатолітер» про жовтизну та безвідповідальність вітчизняної журналістики чи низький рівень обізнаності щодо проблеми і взагалі про низький рівень  освіти та культури у наших лідерів суспільної думки. Але це не допоможе країні тут і зараз подолати короновірусну кризу.

«Коронакриза» є лише лакмусом, який виявив багатолітні прорахунки та пробіли в гуманітарних напрямках розвитку суспільства, і без корекції на державному рівні освітньої культурної та медійної політики ми будемо і надалі жити в «середньовічному» суспільстві.

Звісно, коли вже «грянув грим» запізно підвищувати рівень освіченості та відповідальності діючих політиків, експертів та журналістів чи терміново налаштовувати медіаринок таким чином, щоб найбільшою популярністю користувалися якісні та чесні ЗМІ. Втім, якщо ми хочемо бути ефективною, дієздатною державою, треба обов’язково хоча б почати рухатися в цьому напрямку.

Єдине, що може нас втішити — це те, що українці не є «білими воронами» — вірити в теорії змови на сьогодні є «світовим трендом». Але якось це не дуже заспокоює.

...Треба, напевно, чекати зростання ціни на фольгу для головних уборів...