МЕНЮ

Цивільна розвідка

Марія ПРОКОПЕНКО
12 вересня, 2014 - 12:01
Активісти проекту «Стоптерор» — про те, як без зброї боротися з терористами

Майже три місяці в Україні працює інтернет-ресурс «Стоптерор», що збирає інформацію про дислокацію і пересування сил противника, допомагає координуватися підрозділам сил АТО, сприяє взаємодії українських військових з місцевими жителями для проведення бойових операцій. Ініціатива дозволяє мінімізувати втрати серед українських бійців та мирного населення. Активісти проекту допомагали військовим під час визволення  Слов’янська, Краматорська, Щастя, Рубіжного, Попасної, Маріуполя та інших населених пунктів Донбасу.

Серед організаторів проекту — цивільні громадяни, батальйон «Донбас», проект підтримало Міністерство внутрішніх справ. Про досягнення та потреби проекту «День» дізнавався у команди «Стоптерору», зокрема представника ресурсу Наталі — з міркувань безпеки вона не стала розголошувати свого прізвища.

— Як виник проект «Стоптерор»?

— Наразі в інтернет-ресурсі «Стоптерор» задіяні волонтери та бійці батальйону «Донбас», організація опрацьовує інформацію, отриману від звичайних громадян. Проект «Стоптерор» розпочався, коли жителі Донецької та Луганської областей стали звертатися до держустанов щодо захисту та збереження життя, громадянських прав, майна тощо, і у більшості випадків вирішення цих питань певним чином блокувалося. Заходи для розв’язання проблем мешканців Донбасу не проводили, не було реакції на їхні заяви — про це свідчать листи, котрі до нас надходять.

— Як налагоджено зв’язок вашої організації з військовими? Назвіть основні досягнення за три місяці роботи.

— Ми співпрацюємо з артилеристами — передаємо їм оперативну інформацію для корегування вогню у зоні активних бойових дій. Для силових структур ми збираємо та оперативно передаємо інформацію про особистості терористів та їх незаконну діяльність, про можливу наявність та дії диверсійних груп як у звільнених, так і в окупованих населених пунктах України.

За три місяці роботи ініціативної групи проекту «Стоптерор» ми прийняли та передали відповідним органам української влади, силовим структурам та військовим більше десяти тисяч сигналів від населення з окупованих територій. Військові структури активно використовують нашу інформацію та посилаються на проект. Деякі українські ЗМІ також слідкують за інформацією, яка з’являється на нашому сайті та використовують її в інформаційних повідомленнях. 

— Як ви перевіряєте інформацію?

— Отриману інформацію ми перевіряємо за даними з кількох джерел або через зворотній зв’язок з місцевими жителями. Щойно ми отримуємо інформацію про диверсійні групи в окупованих містах, ми негайно передаємо ці дані до офіційних структур, які спроможні протидіяти терористам.

— З яких регіонів країни до вас звертаються?

— Найбільше інформації ми отримуємо від мешканців населених пунктів, де відбуваються активні бойові дії або від їхніх родичів, які виїхали та підтримують з ними зв’язок. Також останнім часом ми отримали сигнали про наявність диверсійних груп та терористичну діяльність у Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Одеській областях та Криму.

— Хто в основному звертається на гарячу лінію «Стоптерору»?

— Добровольці або небайдужі люди, які знають щось про пересування техніки бойовиків або мають підозри щодо незаконної діяльності певних людей.

Усю інформацію ми отримуємо анонімно, у більшості випадків до нас звертаються з проханням передати ці сигнали до відповідних служб та структур. Ми не маємо можливості передавати такі дані до відділку міліції, наприклад, окупованого міста, тому адресуємо її тому формуванню сил української влади, яке уповноважене та має змогу відреагувати конкретними діями.

— Якої інформації наразі найбільше не вистачає українським військовим на Донбасі?

— Військовим не вистачає оперативної інформації від місцевих патріотів, які знають місцевість та мають можливість на власні очі побачити і потім передати детальні дані про укріплення та кількість бойовиків, захоплені приміщення, рух військової техніки окупантів, їхні вогневі позиції.

Ми звертаємо увагу на співпрацю терористів із місцевими мешканцями, які їх підтримують, — ці повідомлення збирають, аналізують і передають структурам української влади. Частину отриманої інформації на прохання військових ми приховуємо від загального доступу, тому що ці дані стратегічно важливі для збройних сил та добровольчих батальйонів.

— Яка допомога потрібна «Стоптерору»?

— Наш проект значною мірою залежить від активності і допомоги волонтерів, потрібне спонсорування їхніх організаційних потреб. Також нам вкрай необхідна інформаційна допомога, що надасть можливість більшій кількості людей дізнатись про нашу діяльність і допомогти нашій справі. Ще сьогодні нам дуже потрібна офіційна підтримка військових структур, зараз ми не відчуваємо допомоги МВС.

— Чи потрібна така ініціатива, як «Стоптерор», у мирний час?

— Зараз виникла потреба переглянути механізми співпраці усіх державних органів, їх взаємодії з населенням. За допомогою проекту «Стоптерор» та інших організацій співпраця має відбуватися як під час бойових дій, так і у мирний час, щоб держава могла виконувати свої обов’язки перед громадянами, для підтримки прав людини та цілісності суспільства згідно з основними положеннями Конституції України.