МЕНЮ

Тріумф України у Відні

Олександр ПІРІЄВ, Відень — Київ
25 квітня, 2019 - 19:25
У Концертхаусі представили програму» Від традиції до модернізму. Музика із України й усього світу»

Цей захід став центральною подією фестивалю UStream / Ukrainische Kulturtage, ініціатива проведення якого належить нашій співвітчизниці Олександрі Саєнко. Подія відбувається у Відні уже втретє і стала символічною присвятою ювілею української культурної дипломатії: саме в цій славетній залі 100 років тому відбувся перший український концерт, на якому Українська республіканська капела познайомила мешканців тодішньої столиці Австро-Угорської імперії з українською музикою.

Нині сцена «Моцартзали» об’єднала чотирьох відомих українських музикантів: піаніст Роман Лопатинський приїхав із Києва, віолончеліст Олексій Шадрін — із Німеччини, оперна співачка Тетяна Мельніченко — з Іспанії, а скрипаль Михайло Захаров уже багато років мешкає і виступає в Австрії.

Програма стала певним діалогом між Україною і країнами Європи: Чехії, Іспанії та Австрії. Відкрило концерт фортепіанне тріо фундатора українського симфонізму Бориса Лятошинського. І після кожної частини публіка, більшість якої становили здебільшого австрійці, бурхливо аплодувала. Це ще раз підтверджує, що музика нашої країни, хоч і маловиконувана й відома на Заході, — однак за потенціалом і власним художнім портретом не поступається і, певно, має бути складовою музичної культури світу.

Головним моментом концерту виявилася світова прем’єра твору нашого легендарного сучасника — композитора Мирослава Скорика, який спеціально для цієї події написав цикл романсів «До Музи» на однойменний цикл віршувань Богдана-Ігоря Антонича. Маестро був присутнім у залі особисто, що ще більше вразило публіку, яка бачила живе народження поетичних мелодій.

Завершився вечір відомим твором Антоніна Дворжака — фортепіанним тріо «Думки», після якого публіка тривалими оплесками не бажала відпускати українських талантів зі сцени. Тож на знак подяки віденцям цей історичний концерт музиканти завершили виконанням на «біс» одного із шедеврів Франца Шуберта.

Після концерту публіка ще довго не бажала полишати залу славетного Концертхауса, висловлюючи подяку виконавцям, композитору та організаторам.

Певно, у вирі мистецьких подій, які для консервативної австрійської публіки пов’язані з традиційними іменами композиторів у світі музики, це представлення музичного мистецтва України стало своєрідним свіжим подихом, яке сформувалося на багатолітній історії нашої держави.