МЕНЮ

Про головне і наболіле

Вікторія КОТЕНОК, театрознавець. Фото надане організаторами фесту
2 липня, 2019 - 11:38
У столиці пройшов ІІІ Міжнародний театральний фестиваль камерних вистав AndriyivskyFest

Київський театр «Колесо» за підтримки Департаменту культури КМДА втретє представляв на AndriyivskyFest найкращі камерні вистави європейських театрів. Цьогоріч фестиваль об’єднав 8 країн: Австрія, Греція, Литва, Молдова, Польща, Румунія, Україна і Чехія. Програма складалася з 8 вистав (6 зарубіжних і 2 українських) і одного майстер-класу для акторів та режисерів, який провела театральна режисерка, в викладачка Академії музики і виконавських мистецтв у Брно – Оксана Смілкова. Вистави показувалися на Основній сцені та у Камінній залі Театру «Колесо», а також на Малій і Великій сцені Театру на Липках. На останній пройшла церемонія нагородження лауреатів фестивалю. Переможців визначало два склади журі – професійне і глядацьке. Більшість вистав, що були поставлені за творами сучасних авторів (Дон Нігро, ДімітреДінев, Надія Симчич та ін.) і торкалися різних актуальних тем: взаємин між чоловіком та жінкою, у суспільстві та країні, родинних стосунків, пошуку щирого кохання і відданої дружби, сенсу буття і людського призначення, причин безкінечних воєн у світі.


ВИСТАВА ЗВІРЯЧІ ІСТОРІЇ / ФОТО ІЛЛІ БЄЛЄНЬКОГО

Відкривала фестиваль вистава «Звірячі історії» популярного «Театру 19» з Харкова. Літературною основою постановки є п'єса сучасного американського драматурга Дона Нігро. Вистава зіткана з маленьких історій про тварин (Індичок, Бабака, Бабуїна, Лемінгів, Миші, Котів, Папуг, Корів), які своїми роздумами і поведінкою, рисами характеру і вчинками дуже схожі на людей. Основний акцент режисер Ігор Ладенко зробив на акторському ансамблі: кожен персонаж яскравий і самобутній, чітко й «соковито» вималюваний як зовнішньо так і внутрішньо. Тому вистава дуже сподобалася глядачам і високо була оцінена журі. «Звірячі історії» отримали два дипломи лауреатів «За найкращу виставу» (за визначенням професійного і глядацького журі), а також диплом «За яскравий бестіарій жіночих образів» – актриса Наталія Іванська.


НАТАЛІЯ ІВАНСЬКА У ВИСТАВІ ЗВІРЯЧІ ІСТОРІЇ / ФОТО ІЛЛІ БЄЛЄНЬКОГО

Театр «Kitaskampas» з Вільнюса презентував виставу-імпровізацію «Дивовижні речі» Дункана Макміллана (режисер Кирило Глушаєв). Це дуже потішна і водночас щемлива історія про чоловіка, який з дитинства (7 років)занотовує список речей заради яких варто жити. Приміром, морозиво на паличці або запах старих книг, неспішна прогулянка під дощем або коли собака облизує його ніс. Цим списком, який він створював протягом всього життя (дійшов до 1 млн.!), герой намагався встановити контакт і врятувати життя своїм батькам. А ще не втратити сенс життя і не відчувати своєї провини перед матір’ю (за її небажання жити). У виставі були активно задіяні глядачі. А деякі навіть виходили на сцену, щоб зіграти батька і дружину героя, дитячого психолога, лікаря, вчительку університету. Виконавець «Дивовижних речей» Мартинас Недзінскас (майстер імпровізації, лауреат Golden Crossofthe Stage) отримав на фестивалі диплом «За інтенсивність проживання ролі».

Театральна компанія з Відня KarlMenrad&viennaclarinetconnection запропонували музично-літературну композицію «Маленький Відень на Пруті». Це «Чернівецькі замальовки» композитора Александера Кукелка у поєднанні з буковинською поезією (Пауль Целан, Грегор фон Реццорі, Роза Ауслендер, Карл Еміль Францоз та ін.). Музичні композиції дуже душевно й віртуозно виконував Віденський ансамбль кларнетистів, а вірші витончено й благородно читав актор Карл Менрад. Вистава у жартівливій і серйозній формі розповіла про Чернівці та Буковину в останні роки Австро-Угорської імперії. Про час, коли говорили чотирма мовами як у повсякденному житті, так і у мистецтві.


ВИСТАВА ШКІРА І НЕБО  / ФОТО НАДІЇ ФРІДРАК

Національний театр VasileAlecsandri з міста Яси (Румунія) представив воєнну драму «Шкіра і небо» Дімітре Дінева. Режисер Раду Гілаш переконаний, що «життя все частіше стає полем битви, на якому щодня борються і вмирають люди». Тому війна у його виставі умовна – немає ознак певної країни чи конкретних історичних подій. Так, герої зі зброєю в руках борються за своє життя кожної миті, але вони так звикли до війни, що вона стала чимось простим, звичним і буденним. Проте не перестала виконувати функцію каталізатора, який перевіряє героїв на людяність, гідність, наявність серця і душі. Актор ІонуцуКорніле за роль Його у виставі «Шкіра і небо» отримав диплом «За переконливу гру».


ВИСТАВА FIN DE... ТЕАТР DRUGA STREFA  / ФОТО ЄВГЕНА ЧЕКАЛІНА

Про інформаційну та реальну війну Росії з Україною останніх років, про тотальну залежність людей від ґаджетів і комп’ютерів, про готовність «продати» своє тіло і душу за гроші, про втрату життєвих орієнтирів і цінностей розповів Варшавський театр DrugaStrefa у виставі «Finde…». П’єса написана режисером Сильвестром Бірагою французькою мовою і вперше була зіграна в Авіньйоні. Для України спеціально перекладена. На ІІІ AndriyivskyFest відмічена професійним журі «За пластичне вирішення вистави».


ВИСТАВА МИ, МАЙДАН  / ФОТО ЄВГЕНА ЧЕКАЛІНА

Колектив Театру «Колесо» представив виставу «Ми, Майдан» за п’єсою Надії Симчич (режисер – Ірина Кліщевська). З болем і сумом актори читали реальні свідчення активістів – учасників Революції гідності листопаду 2013 – лютого 2014 років. Їхні читання супроводжувалися фото, аудіо і відеозаписами тих жахливих подій у центрі столиці. На сцені – речі, які стали символами революції: будівельні каски, бруківка, український прапор та ін. Підсилював емоційне сприйняття вистави Квартет солістів «Impressio», який виконав гімн України, «Плине каче» і «Ой у лузі червона калина». Ні актори, ні глядачі протягом вистави не могли стримати сліз. Вистава «Ми, Майдан» отримала дві відзнаки на фестивалі: «Спеціальний приз театру, який не втратив совість» та «За емоційно-достовірну аудіо-візуальну концепцію вистави».


ЦЕРЕМОНІЯ НАГОРОДЖЕННЯ / ФОТО ЄВГЕНА ЧЕКАЛІНА

Державний російський молодіжний драматичний театр «З вулиці Роз» з Кишинева, що привіз на фестиваль виставу Миколи Коляди «AmericaforRussia подарувала пароплав» був нагороджений спеціальним дипломом лауреата Генерального директора фестивалю.