Перетини емоцій та асоціацій

У Львові представили багатогранну творчість Романа Романишина

Масштабна експозиція, яку відкрили в п’яти залах Національного музею імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20), має назву «Перехрестя».

Львів’янину Романові Романишину 62 роки. Він графік, живописець і скульптор. Мистецького фаху вчився в Училищі імені Івана Труша й в Інституті декоративно-ужиткового мистецтва (тепер — Академія мистецтв).

Володіє всіма графічними техніками. Є одним із найвідоміших графіків Європи. Слави зажив за віртуозне володіння технікою кольорового офорта, друкованого в три дошки. Працює в техніці олійного живопису на полотні, також — у техніці левкасу на дерев’яній основі. Для скульптурних композицій використовує бронзу, камінь та дерево.

Мистецтвознавці зазначають, що філігранним рукотворам Романа Романишина притаманні глибина та насиченість кольорів, наповнення символами і знаками, які перегукуються з народним мистецтвом.

«У доробку Романишина орієнтовно 70 персональних виставок за кордоном — у багатьох країнах Європи, в далеких Китаї, Японії, США й Канаді, — розповів на відкритті виставки «Перехрестя» доктор мистецтвознавства професор Орест ГОЛУБЕЦЬ. І додав: — секрет успіху художника — у дивному поєднанні власного внутрішнього світу, безконечного поля спогадів, сформованого на рівні дитячих уявлень, з глибоко індивідуальними переживаннями актуальних подій сьогодення. В цьому інтелектуальному «сплаві» невпинно народжуються нові авторські ідеї. Прагнучи проникнути до філософської «основи основ» свого буття, намагаючись пов’язати його з долею близьких і найдорожчих людей, своєї родини, предків та рідного народу, художник наполегливо укладає і розширює власний ірреальний творчий простір. У ньому не існує обмежень, стираються видимі часові межі, грані між мистецькими формами, жанрами, правилами застосування матеріалів і технік».

На думку Ореста Голубця, Роман Романишин не може зупинитися у креативних помислах, бо інакше втратить головний сенс свого життя. Певний ключ до розгадки його творчості дає текст, написаний 2014 року до монографії «Terra». Художник сам працював над концепцією цього видання, поділяючи свої праці на три підрозділи: філософські субстанції «Ріка», «Гора» і «Дорога». Прикметною є характеристика першої: «...За давно писаними правилами, вона (Ріка) не дозволяє входити двічі й тому не дає шансу на повтори і забороняє дублі».

«Титульна назва сьогоднішньої виставки — «Перехрестя». Вона символізує безконечні життєві перетини часу і людської долі, креативних помислів та оригінальних авторських ідей, реального навколишнього світу і власного, створеного художником, безконечної низки наших емоцій та асоціацій...» — зазначив професор Голубець, особливо наголосивши на тому, що Роман Романишин — художник, котрий абсолютно не терпить титулів, нагород і звань: «Він просто художник з великої літери й великий патріот, творець, бо не творити він не може — це для нього як биття серця і як дихання».

Експозиція «Перехрестя» в Національному музеї триватиме до 8 грудня, отож її можуть відвідати всі охочі.

Тим часом ФБ-сторінка Майстра рясніє численними дописами вдячних відвідувачів, наприклад: «Тамара Янович: «Неперевершено». Natalia Kuchabska: «Ще один «Космос» відкритий сьогодні для мене! Браво, Маестро!..»