Нас об’єднує музика

8 листопада в Національній філармонії України виступить всесвітньовідома іспанська скрипалька Летісія Морено і французький маестро Ніколя Краузе

Концерт відбудеться у рамках абонементу «Музика для струнних», звучатиме музика Вольфганга Амадея Моцарта, Моріса Равеля та Сергія Прокоф’єва.

Супровід створить Філармонійний оркестр під орудою знаного французького диригента Ніколя Краузе, який має чимало прихильників у нашій країні.

Нагадаємо, С. Прокоф’єв паралельно з «Класичною симфонією» писав свій Перший концерт для скрипки з оркестром, який вважається яскравим взірцем ранньої творчості легендарного композитора. Летісія Морено виконає цей твір на унікальному інструменті — скрипці 1762 року, створеної учнем Страдіварі, італійцем Ніколо Гальяно.

Скрипалька в Л. Морено вчилася у Захара Брона в Мадриді й Кельні, у Максима Венгерова у Вищій школі музики в Стаарланді, потім закінчила Гуїдхолську школу музики і театру у Д. Такено. Її наставником був Мстислав Ростропович. Скрипалька — наймолодший член Фонду Олександра фон Гумбольдта. Летісія — переможець міжнародних конкурсів: Генріка Шерінга, Пабло Сарасате, Фріца Крейслера, «Концертіно Прага», Конкурсу юних скрипалів у Новосибірську. Крім того, вона — володар Призу Емілі Андерсон Королівського філармонічного Товариства, стипендії фонду Martin Лондонської філармонії та іспанських нагород AIE і JJMM.

Морено виступала з оркестрами Віденської філармонії, Віденським камерним оркестром «Моцартеум», Оркестром Петербурзької філармонії, Російським національним оркестром, симфонічним оркестром Палермо і Сан-Ремо, Sinfonia Varsovia, Литовським і Латвійським симфонічними оркестрами, Франкфуртським симфонічним оркестром, Безансонським симфонічним оркестром і багатьма іншими. Вона співпрацювала з відомими диригентами, серед яких Пендерецький, Темирканов, Співаков, Венгеров, Болтон, Аксельрод, Нелсон, Веллер, Стайнберг, Гербік, Оуе, Понс, Перез, Лопес-Кобос, Халффтер, Васкез, Ороско-Естрада, Мена. Скрипалька виступала на сценах Віденського Концертхаусу, Амстердамського Концертгебау, Лондонського Вігмор-Холу, Празького Rudolfinum Театру, Байройтського оперного театру, Московської та Петербурзької філармонії, а також на сцені Карнегі-Холу. Вона брала участь у фестивалях — замку Локенхауз, Рейнхау, Кольмарі, Безансоні, Равіні, Пассау, Давосі, в Бетховенському фестивалі та ін.

Французький диригент Ніколас Краузе здобував музичну освіту в США, Франції та Росії, зокрема в Московській консерваторії та Академії імені Гнєсіних. Серед його наставників були Геннадій Черкасов, Едуард Амбарцумян, Ніколя Брошу, Жолт Наґі та Крістоф Ешенбах.

Краузе регулярно виступає по всьому світу, даючи в середньому 40 концертів щосезону в різних країнах з такими оркестрами, як Національний оркестр Іль-де-Франс, Національний оркестр опери Монпельє, Оркестр Авіньйонської опери, Національний оркестр Лотарингії, Симфонічний оркестр Ламоре, Паризький симфонічний оркестр, Камерний оркестр Версаля (Франція), Симфонічний оркестр Arena di Verona, Симфонічний оркестр Лечче, Симфонічний оркестр Барі, Оркестр Orchestra Sinfonica Siciliana в Палермо (Італія), оркестр Віденського Concert-Verein (Австрія), Симфонічний оркестр Дьєр (Угорщина).

Нагадаємо, мосьє Краузе не вперше виступає в Україні: маестро добре знав і товаришував з оперним співаком, солістом Гранд-опера Василем Сліпаком — волонтером, котрий пішов добровольцем на фронт, коли розпочалася війна на сході України, і загинув від кулі снайпера 29 червня 2016 року... Навесні 2017-го, виступаючи в Києві, диригент виконав опус «Остання кавалькада» (Derni re chevauche), який написав П’єр Тійуа, і цей твір вони присвятили «українському парижанину» і патріоту Василю Сліпаку. А минулого року Ніколас Краузе брав участь у міжнародному марафоні пам’яті «Міфа» — під таким позивним В. Сліпак боронив рідну землю від російських окупантів.

У диригентському досвіді Ніколаса Краузе також є опери й оперети, зокрема «Фауст» Гуно, «Аїда» Верді, «Любовний напій» і «Дон Паскуале» Доніцетті, «Сільська честь» Масканьї, «Весілля Фігаро» Моцарта, «Три вальси» Оскара Штрауса, «Весела вдова» Легара, «Паризьке життя» Оффенбаха — загалом понад 100 виконань.