«Координати незмінні. Сенси нові!»

У Кропивницькому з 23 по 27 вересня триватиме 50-й мистецький фестиваль «Вересневі самоцвіти»

Навіть за найскрутніших часів фестивальний рух в Україні демонстрував позитивну динаміку — як за кількістю нових мистецьких форумів, так і, в більшості своїй, рівнем організації. Локальні, всеукраїнські й міжнародні, моно- і поліжанрові, масові і для чітко визначеної цільової аудиторії, з певним політичним, соціальним, історичним забарвленням чи універсальні — дослідження та систематизація цього явища в новітній історії культури країні трансформувалися би у кілька солідних томів. Водночас очевидно, що фестивалі сталі, фестивалі-довгожителі серед цього розмаїття можна перерахувати на пальцях однієї руки. Серед таких — «Вересневі самоцвіти», які відбудуться з 23 по 27 вересня у Кропивницькому із солідним уточненням у назві: «50-те Всеукраїнське свято театрального мистецтва».

Фест був започаткований з нагоди святкування 125-ї річниці від дня народження Івана Карповича Тобілевича (Карпенка-Карого) і вперше пройшов у 1970 році на Хуторі «Надія», де за життя члени найвідомішої родини  українського театру у натхненні і творчості проводили чимало часу.

Цьогоріч театральна спільнота відзначає 180-річчя з дня народження Марка Кропивницького та 175-річчя Івана Карпенка-Карого, тож одним і нововведень фестивалю стане Премія Корифеїв, яку вручатимуть у кількох номінаціях. Гасло «Вересневих самоцвітів-2020»  звучить сучасно і впевнено: «Координати незмінні. Сенси нові».

У 2017 році  «Вересневі самоцвіти» отримали серйозного конкурента — «Кропфест», який проходив у Кропивницькому також на початку осені  і мав потужну театральну складову. ( До слова, одним із натхненників форуму був головний режисер нинішніх «Вересневих самоцвітів» Сергій Компанієць, який забезпечив першому «Кропфесту» цікаву театральну програму). Конкуренція, як відомо, річ, що надихає, мотивує і спонукає генерувати та реалізовувати найсміливіші ідеї. Як то, не зважаючи на карантинні обмеження максимально наповнити афішу «Вересневих самоцвітів-2020» ТОП-виставами провідних театрів з усіх регіонів країни. (25 вистав з 25 театрів — таким був первинний творчий план фестивалю, який в останні дні був трішки підкоригований карантинними обмеженнями).

Національний театр російської драми ім. Лесі Українки привезе на фестиваль  «Фальшиву ноту», свою резонансну минулорічну прем’єру за твором Дідьє Карона, з якою митці вже встигли побувати у кількох містах країни та навіть у Тель-Авіві. Національний театр ім. І.  Франка мав показати «Коріолана», але наразі цю виставу запланували на дещо пізнішу дату, натомість розглядається  можливість подарувати кропивчанам творчий вечір від театру-ювіляра, який відмітив своє 100-річчя. 

Івано-Франківські майстри сцени приїдуть з двома різними за жанрами й  емоційною амплітудою постановками — мюзиклом «Гуцулка Ксеня» та драмою «На західному фронті без перемін». До речі, «Гуцулка Ксеня» зарекомендувала себе 100%  музично-театральним хітом, наповненим автентикою західного регіону країни, чарівною музикою Ярослава Барнича, романтикою, специфічним гумором. Нещодавно саме цим мюзиклом на горі Піп Іван театр відкривав свій 82-й сезон  (про цей гранд-проєкт «День» писав у матеріалі «Сцена на пленері...» у №№171—172 за 11 вересня).  А вистава за романом Е-М. Ремарка є режисерським дебютом провідного актора івано-франківського театру Олексія Гнатковського, в ній простежується чітка паралель між подіями Першої світової війни, що вирувала в Європі сто років тому, і нинішніми українськими реаліями.

Двічі вийде на фестивальну сцену відома львівська акторка Лідія Данильчук: Творча майстерня Національного центру імені Леся Курбаса «Театр у кошику» запрошує гостей «Вересневих самоцвітів» на вистави «Річард після Річарда» та «Я йду, Христе!». Львівський театр «І люди, і ляльки» покаже «Пустостан» за п’єсою польської письменниці Маліни Пжесьлюґи, спектакль, який  експерти називають відповіддю театру та особисто режисера скептикам, які не  надто вірять, що лялькова постановка здатна артикулювати важливі соціальні проблеми.

Також у фестивалі візьмуть участь Криворізький міський театр ляльок, Херсонський академічний обласний театр ляльок, Запорізький академічний обласний театр ляльок,  Одеський Театр імені Василька, Перший недержавний театр «TerraIncognita», Приватний театр «Іст Арт», Театр жінки «Соломія», Театральна лабораторія «Театр на Чайній» та інші.

Завершаться «Вересневі самоцвіти» прем’єрою рок-опери «Кохання панночки» Кіровоградського академічного обласного музично-драматичного театру імені Марка Кропивницького. Режисер-постановник — Євген Курман.

— Вважаю, що ми знайшли золоту середину: зберегли традиції фестивалю з піввіковою історією і додали новий бренд — «ВересФест», який об’ємніший, масштабніший, він включає в себе не тільки театральне мистецтво, яке залишається домінуючим, але і низку інших проектів, — підкреслив Сергій КОМПАНІЄЦЬ, головний режисер фестивалю «Вересневі самоцвіти». — У них візьмуть участь поети, письменники, художники, фотохудожники, пройдуть виставки картин, прозвучить хорове мистецтво в рамках проекту «Калиновий спів», сучасні виконавці, класична музика, рок-музиканти, фольклор.

Знаю, що всі чекають театральної ходи. Відкрию завісу. Це буде в день відкриття фестивалю, стартуємо о 18.00. Вважаю символічним те, що учасники фесту пройдуть від Театру ляльок до Театру Кропивницького. Ми ж ростимо театралів, і їхня любов до театру починається з лялькового. Важливо, щоб наші глядачі, які потім прийдуть до театру, побачили очі акторів і режисерів, потиснули їм руку, сфотографувалися, обняли... Зауважу: тих, хто прийде підтримати ходу, очікує кілька приємних сюрпризів.