МЕНЮ

«Червона рута» – світовим онлайн-хором

Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА. Фото надані організаторами проєкту
8 липня, 2020 - 16:45
У Києві представили новий благодійний марафон

Минулого року композитору Володимирові Івасюку мало б виповнитись 70. Його земне життя тривало лише 30 років. Але за такий короткий час він виконав свою місію, використав талант і потенціал, зробивши українську пісню модною на весь світ. Феномен Володимира Івасюка у тому, що його пісні до сьогодні звучать, вони популярні, їх знає молодь, їх переспівують найпопулярніші артисти.

Цього року виповнюється 50-років від створення та першого виконання його  легендарної пісні «Червона рута». Саме цій події в ніч на Івана Купала на столичному Гідропарку була  присвячена презентація благодійного онлайн-марафону світового українства, який транслюватиметься в інтернеті у жовтні 2020 року в Україні, Канаді, США, Австралії, Польщі, Португалії, Італії, Німеччині та інших країнах.

Марафон «Пісня буде поміж нас» складатиметься з багатьох мистецьких та соціально значущих елементів. Івент з’єднає українство всього світу навколо головних меседжів — підсилення української ідентичності та підтримки української культури, лейтмотивом чого стане підвищення рівня усвідомлення значення творчості Володимира Івасюка в часи, коли радянська ідеологія формувала націю-гомункулус — «радянський народ». Домінантною частиною онлайн-марафону стане проєкт триб’ют-концерту пісень Володимира Івасюка.

Кавери пісень Івасюка у супроводі Київського симфонічного оркестру Kyiv Fantastic Orchestra виконуватимуть зірки: Катя Chilly, «Мандри», Yurcash / Юркеш, Kozak System, «Один в каное», ТНМК, Марічка Бурмака, сестри Тельнюк, Олег Винник, Ірина Федишин, Андрій Хливнюк, Валерій Харчишин, Дмитро Шуров Pianoбой, Тарас Тополя, Оксана Муха, Анжеліка Рудницька, Тарас Чубай, Alyosha, Альона Альона, Святослав Вакарчук, які, зокрема, долучаються до марафону. Аранжувальником та музичним сопродюсером проєкту виступить Мілош Єліч. Звуковою інсталяцією та онлайн міксом керуватиме Сергій Круценко.

Складна мультижанрова структура концерту використовуватиме у своєму візуальному рішенні кіноестетику. Програма пісень вибудовуватиметься за хронологією та доповнюватиметься біографічним відеоконтентом — архіви, спогади, сюжети. Історія життя та творчості Володимира Івасюка постане максимально об’ємно. Фінал — виконання пісні «Червона рута» всіма учасниками концерту та світовим хором онлайн.

Як, влучно сказала Ulia Lord: «Нестримна течія пісень Володимира Івасюка зібрала багато українських артистів у дивовижний триб’ют».

Автор ідеї, режисер і продюсер проєкту Сергій Проскурня: «Це моя тема, тому що в далеких вже тепер 1988-1989 роках ми готували перший всеукраїнський фестиваль сучасної музики «Червона Рута». Мені пощастило бути головним режисером, автором сценарію. І все, що пов’язано з пам’яттю і увічненням пам’яті Володимира Івасюка — одна із найголовніших тем моєї творчості протягом цих десятиріч. Ми домовилися з родиною, сестрами Володимира — Галиною і Оксаною, що доведемо публіці і всьому суспільству, що Івасюк залишається актуальним, що він — навіки, його творчість — назавжди».

В ніч на Івана Купала артисти:  Катя Chily, Іван Леньо (Kozak System), LETAY, Ulia Lord, Ростислав Домішевський, Yurcash-Юрко Юрченко, Марічка Бурмака, Володимир Трач, сестри Тельнюк, акторка Валерія Петрук — головна героїня документального серіалу «Україна всесвітня» — та інші у віночках опускали свічки на води Дніпра, під ритм барабанів імпровізували танці та хороводи навколо п’ятиметрового багаття, відтворюючи купальські ритуали. З тією лише різницею, що шукали не папороть, а червону руту. Крім зірок, ролі в обрядах виконували артисти хореографічного колективу BazaArt People. На основі дійства Сергій Проскурня зафільмував проморолик для майбутнього марафону.

Марафон організовується PRO Production Ukraine та новоствореним Фондом імені Володимира Івасюка, однією з перших задач якого є створення он-лайн музею Володимира Івасюка, де можна буде здійснити віртуальну екскурсію знаковими місцями життя і творчості композитора у Кіцмані, Чернівцях, Львові та Києві. Для цього будуть здійснені кіноекспедиції. Онлайн архів Володимира Івасюка представить всі існуючі до цього часу медіа-файли і доповниться новими, адже документи не горять. У розділі «Володимир Івасюк сьогодні» будуть постійно оновлюватись аудіовізуальні матеріали — нові записи, кліпи пісень, репортажі та сюжети з концертів, фестивалів у всьому світі. Таким чином, популяризація творчості Володимира Івасюка буде збільшуватись на постійній основі.