Берегиня української культури

У Львові померла народна артистка України Марія Байко

Повідомив про смерть син Марії Яківни – ректор Львівської національної академії мистецтв Володимир Одрехівський. «Відійшла у вічність моя мама, українська співачка Марія Байко», – зазначено у дописі на ФБ-сторінці Володимира Одрехівського.

Марія Байко (2 березня 1931 – 18 листопада 2020) – концертно-камерна співачка (ліричне сопрано). Лауреат Всесвітнього фестивалю молоді і студентів (Москва, 1957). Лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка (1976). Народна артистка України (1979). Професор кафедри сольного співу Львівської консерваторії ім. М. Лисенка (1982).

Вокальну освіту здобула у Львівському музпедучилищі ім. Філарета Колесси та у Львівській консерваторії ім. Миколи Лисенка (1953-1958) у класі Одарки Бандрівської. Паралельно закінчила курс бандури у класі Bасиля Герасименка.

З 1958 року виступає з сольними концертами та як солістка Львівської філармонії у складі терцету сестер Байко (Даниїла, Марія, Ніна).

Репертуар Марії Байко – це українські народні пісні та романси (Д. Січинський, О. та Н. Нижанківські, Я. Лопатинський, М. Лисенко, C.Людкевич, В. Барвінський, М. Колесса, А. Кос-Анатольський, Р. Сімович, М. Скорик, І. Соневицький, Б. Фільц), твори зарубіжних композиторів, таких як Б. Барток, А. Дворжак, К. Шимоновський, Й. Брамс, Р. Шуман, Е. Гріг та інші.

Активно виступала з концертами як солістка, так і у складі терцету сестер Байко в Україні, республіках колишнього СРСР, за кордоном – у Європі, США, Канаді.

Як солістка, Марія Байко записала три платівки "Співає Марія Байко", "Пісні Франкового краю", "О, не забудь" (старовинні романси), компакт-диск "Співаночки мої", із сестрами Байко – п’ять платівок та компакт-диск "Співають сестри Байко".

Має державні нагороди: орден "Знак Пошани", медаль "За трудову відзнаку", Орден княгині Ольги.

Соціальні мережі миттєво відреагували на сумну звістку.

Iryna Kluchkovska  Вічная пам'ять і вдячність Людині, яка творила нашу культуру, плекала її у страшні часи, не давала їй загинути. Глибокі співчуття для рідних. Нехай Всевишній прийме її світлу душу

Анна Литвин Її голос буде звучати вічно! Світла пам'ять!

Julian Chaplinskyy Щиро співчуваю. Видатна українка

Igor Tymets Наші співчуття і Вічна пам'ять берегині Української культури.

Khoda Igor Прийміть співчуття. Хай з Богом споживають. Світла і чиста душа.

«День» щиро співчуває родині Марії Яківни Байко.

Хай з Богом спочиває. Світлая і вічная пам'ять.

Фото з ФБ-сторінки Володимира ОДРЕХІВСЬКОГО.