10-річний брендинг Чернівців

Що приготував міжнародний поетичний фестиваль MERIDIAN CZERNOWITZ до свого ювілею

Уже вдесяте  MERIDIAN CZERNOWITZ приваблює до Чернівців гостей з різних куточків світу. Цього разу на фестиваль приїдуть представники Німеччини (Леа Шнайдер, Бйорн Кулігк, Ута Акерман), Австрії (Юліан Шуттінг, Вольфганг Германн), Швейцарії (Ільма Ракуза, Саша Гарцетті), Ізраїлю (Нуріт Зархі, Шимон Адаф). Не пропустять цей фестиваль й українські письменники: Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Катерина Калитко, Ігор Померанцев, Тарас Прохасько, Юрій Іздрик, Андрій Любка, Олександр Бойченко, Артем Чех, Володимир Рафєєнко та багато інших.

Програма цьогорічного фестивалю охоплює не три як зазвичай, а чотири дні (5—8 вересня), тож запланованих заходів стане ще більше. Серед них презентації 9 книжок, зокрема, саме на MERIDIAN CZERNOWITZ відбудеться перша презентація книжки Андрія Любки «У пошуках варварів», яка є підсумком його мандрівки Балканами; до слова, вона теж ювілейна — десята. А ще дискусії, паради поетів, театральні постановки, концерти камерної та рок-музики, а також читання у добре знайомих і незвичних локаціях міста.

«Для мене ювілейний фестиваль — це не лише ще одна якісна подія міжнародного масштабу, а й зустріч і подяка усім тим, хто створював яскраву сторінку в європейській історії культури, яку ми називаємо «Меридіан Черновіц», — стверджує директорка фестивалю Євгенія Лопата. Одним із способів виявити цю подяку є проект «10 історій про 10-й Меридіан». Але це не єдина його мета: читаючи ці тексти, маємо змогу ще раз згадати, якими були попередні фестивалі, прочитати найцікавіші історії про MERIDIAN CZERNOWITZ від учасників, засновників та постійних відвідувачів заходу.

«Із десяти фестивалів Meridian Czernowitz, що були проведені в Чернівцях, починаючи з 2010 року, найбільше запам’ятався перший фестиваль, відкриття якого відбувалося у вщерть переповненій Мармуровій залі університету. Хоча й пізніші фестивалі стартували, як правило, під тим же високим склепінням резиденції Йозефа Главки, однак церемонія відкриття першого фестивалю вирізнялася особливою, неповторною атмосферою, чому сприяло відчуття непересічності й абсолютної новизни заходу», — пригадує український літературознавець Петро Рихло. А письменник, радіожурналіст, член ініціативної групи Meridian Czernowitz Ігор Померанцев метафорично узагальнив: «У кожного місця — свій образ. Венеція — це вода, скло й кінозірки. Парма — це шинка. А Чернівці — це книга. У неї багато голосів, і вона пишеться на різних мовах». Здається, що цей образ виник саме завдяки фестивалю, бо його ювілей — це ще й десять років брендингу Чернівців.