Корона «Дня» — за дослідження теми кордону та концепту «інший»

Письменник і перекладач Андрій Любка порадував читачів новинкою «У пошуках варварів» — однією з перших в Україні книжок про Балканський півострів як цілісний регіон

Балканістика є предметом зацікавлення письменника уже сім років (він здобув ступінь магістра з балканських студій у Варшавському університеті). Тож і не дивно, що «автор цієї книжки абсолютно позбавлений провінційного комплексу туриста. Куди він приходить — він приходить як рівний», — саме так схарактеризував книжку Віталій Жежера, журналіст, член журі «Книга року ВВС» («У пошуках варварів» стала фіналістом цієї премії).

Водночас ця книжка розкриває і значно ширші теми. Зокрема, як брак знань спричиняє «заповнення місця» проєкціями наших фобій і стереотипів. Що поняття «інший»/ «варвар» насправді дзеркальне. А територіальні претензії, як зазначає автор — «хвороба, що передається прикордонним шляхом у контактний спосіб».

Тема кордонів й «іншого» набуває особливої актуальності у нинішні часи, коли за допомогою інтернету хибні уявлення, «конструкти»-стереотипи з неймовірною швидкістю поширюються, формуючи ставлення населення країн до інших держав. Задля зменшення дії цього інструменту — потрібне глибше усвідомлення теми кордону та концепту «інший», що і здійснює Андрій Любка.