МЕНЮ

Шлях до війни: 1918–1939

Тарас Орленок
15 травня, 2019 - 17:34

При погляді на передісторію Другої світової війни зазвичай починають розповідь із протиріч Версальського та інших договорів за підсумками Першої світової, з приходу до влади Гітлера і його підготовки до конфлікту. Зараз, у 2019 році, очевидно, що такий погляд схематичний, примітивний, а головне - однобокий, але це розуміють в іншому світі, переважно поза країнами колишнього Радянського Союзу. Якщо ж дивитися на ситуацію з боку Радянської Росії і СРСР, оптика виходить абсолютно інша.

***

Сусідів новонародженого СРСР нерідко називали лімітрофами - такою собі напівпрезирливою прокладкою, і санітарним кордоном від поширення російського більшовизму на Захід. Країни ці відрізнялися і способом правління, і національним складом, і положенням у післявоєнній Європі, але дещо спільне у них було - страх перед східним сусідом. Як зауважував Черчилль, «Радянська Росія була відгороджена від Західної Європи кордоном держав, які несамовито ненавиділи більшовизм і порвали з колишньою імперією царів, що набула тепер нової, ще більш жахливої форми». І страх цей мав усі підстави.

Війна з Польщею не закінчилася в 1921 році укладенням Ризького миру - Совєти продовжували засилати збройні партизанські банди по всьому західному кордону проти Польщі і аж до Болгарії (т.зв. «активна розвідка»), що тривало до 1925 року. Протистоянням розвідок стала війна між Розвідупром (нинішнє ГРУ) і знаменитою польською «двуйкою». Найбільшим терактом став вибух у Варшавській цитаделі 13 жовтня 1923 року, організований двома комуністами - Богінським і Вечоркевичем, яких збиралися обміняти на захоплених Совєтами польських ксьондзів, але при спробі передачі на кордоні польський поліцейський Юзеф Мурашко застрелив обох, заявивши, що виконав борг патріота.

УЧАСНИК АКТИВНОЇ РОЗВІДКИ, РАДЯНСЬКИЙ ТЕРОРИСТ СТАНІСЛАВ ВАУПШАСОВ

У Болгарії комуністи також провели відомий теракт - вибух у соборі Святої Неділі 16 квітня 1925 року. Але ще до того червоні за підтримки Георгія Димитрова і Комінтерну провели спробу комуністичного путчу в 1923 році. Болгарські військові і російські білогвардійці розгромили червоних і вигнали з країни, заборонивши діяльність компартії, і з того часу до 1944 року комуністи діяли тільки в підпіллі.

У Румунії Совєти вимагали Бессарабію і регулярно заявляли, що не визнають її входження в Румунську державу. В Угорщині найближчий соратник Леніна більшовик Бела Кун став главою Угорської радянської республіки з усіма супутніми атрибутами - колективізацією, експропріаціями і червоним терором. Совєти були розгромлені, а Бела Кун втік до СРСР через Австрію, причому розлючені угорці вимагали його видачі, але Ленін пообіцяв австрійцям відповісти вбивствами заручників, і Куна відпустили - пізніше він прославиться масовими вбивствами разом із садисткою Розалією Землячкою в Криму. А в жовтні 1940 року СРСР обміняв на угорські прапори іншого комуніста - найвідомішого ката Матіаса Ракоші, пізніше він повернеться в Будапешт.

Відносини Чехословаччини з СРСР були трохи краще, але крім великого друга Совєтів Бенеша в країні проживали тисячі легіонерів Чехословацького корпусу, який настільки стійко і завзято воював із більшовиками в Росії. І вони ненавиділи і зневажали Ярослава Гашека (того самого, так-так), який під час Громадянської війни служив у російській ВЧК.

З Фінляндією Совєти перманентно стикалися починаючи з 1918 року, коли у відповідь на червоний терор фіни організували білий і вигнали комуністів на чолі з Отто Куусіненом геть, в РРФСР. Пізніше Совєти створили Карельську комуну, в якій восени 1921 року закономірно спалахнув голод і повстання проти більшовиків, він же - Друга радянсько-фінська війна. Число біженців із Карелії до Фінляндії склало 30 тисяч осіб - пізніше на початку тридцятих посол СРСР Іван Майський дивуватиметься «русофобії» в Фінляндії.

ОРГАНІЗАТОР ЧЕРВОНОГО ТЕРОРУ, ВОЖДЬ УГОРСЬКОЇ РАДЯНСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ БЕЛА КУН

З 1918 року РРФСР намагалася приєднати Естонію, Латвію і Литву, але невдало. В Естонії Совєти підняли повстання в 1924 році, але воно було розгромлене, а комуністи засуджені або вигнані. У Прибалтійських державах сконцентрувалася російська біла еміграція, до якої СРСР поки дотягнутися не міг.

Що стосується інших держав, то в Німеччині Совєти неодноразово піднімали комуністичні путчі з 1918 по 1923 рік, головним емісаром Леніна був Карл Радек, але повстання спартакістів, Баварська та інші радянські республіки були розгромлені, Рурська Червона армія розбита, і жителі Німеччини могли розраховувати тільки на нечисленний рейхсвер і загони німецьких білих (т.зв. «вільні корпуси»). Комінтерн роками засилав із Росії величезні суми грошей, зброю та емісарів, до середини двадцятих у Німеччині була створена підпільна «німецька ЧК» на чолі з радянським чекістом Вольдемаром Розе, а численні воєнізовані загони червоних бойовиків («червоні сотні») очолив Ернст Тельман. При цьому СРСР примудрявся вести з німцями військову співпрацю в галузі авіації, танків і хімічної зброї.

Відносини з Великою Британією були вкрай напруженими через те, що Совєти не визнавали Версальський договір, а британці на чолі з Черчиллем намагалися вести інтервенцію, втім - слабо і невпевнено, а пізніше їй завадив Ллойд Джордж. Але спочатку відносини двох країн загострилися у зв'язку з нотою Керзона, коли той зажадав звільнити британські траулери, припинити страти священиків і радянську пропаганду в колоніях Британії, пізніше СРСР намагався фінансувати Великий британський страйк 1926 року, а в 1927 році відносини були розірвані у зв'язку зі справою АРКОСа  і нотою Чемберлена.

Що ж стосується СРСР...

Радянський Союз всю свою історію нахабно брехав про свою миролюбну зовнішню політику - такою вона не була ніколи. Совєти припускали розширення більшовицької революції на Захід - особливо часто про це говорив Ленін. Саме для цього був створений Комінтерн - величезна організація, що об'єднувала всі комуністичні партії світу.

Спочатку більшовики під час низки воєн завоювали нові національні держави колишньої Російської імперії (Україна, Закавказзя) або спробували, але без успіху (Польща, Фінляндія, Прибалтика), окупували Середню Азію і пробували закріпитися навіть в Ірані. При вторгненні в Польщу («Даєш Варшаву!», «Даєш Берлін!») Лев Троцький був готовий «повернути» її німецькі етнографічні території Німеччини, але нічого не вийшло.

ОРГАНІЗАТОР ТЕРОРИСТИЧНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ВСЕГЕРМАНСКОЙ ЧК ВОЛЬДЕМАР РОЗІ

Ставлення Совєтів до сусідів відображено, наприклад, у віршах про паспорт Володимиром Маяковським:

«На польский глядят, как в афишу коза.

Откуда, мол, и что это за географические новости?»

Не відставали Ілля Ільф і Євген Петров:

«Пан или пропал. Я выбираю пана, хотя он и явный поляк».

У підсумку на кордоні Остапа грабують румунські прикордонники, після чого він перекваліфікується в кербуди.

У 1927 році агентів СРСР викинули з Китаю, а китайських комуністів розгромили, що знаменувало собою провал ленінської версії Комінтерну. В результаті поразки в апаратній боротьбі Троцький був висланий із СРСР через Одесу в лютому 1929 року, причому більшовики незабаром запросили туди ж другу особу в ієрархії фашистської Італії - знаменитого Італо Бальбо на чолі авіаз'єднання. Піонери вітали гостей фашистським салютом.

Тактика Комінтерну полягала в тому, що якщо не виходить принести більшовизм народам силою зброї, то потрібно засилати скрізь, де можливо, емісарів, і фінансувати їх з метою підняти повстання зсередини національних держав. Але величезні суми витрачалися даремно, і награбовані у буржуїв кошти Совєтам не допомогли. У підсумку тактика більшовиків змінилася - на зміну відправці агентів, пропаганді і підпільній роботі прийшли суто військові методи, як вже тоді помітили деякі спостерігачі. СРСР став посилювати армію і створювати військово-промисловий комплекс, для чого їхній лідер Йосип Сталін почав колективізацію та індустріалізацію з мільйонами загиблих і розширенням системи підневільної праці в таборах ГУЛАГ.

До кінця двадцятих Совєти переважно придушили опір населення на всій території країни. У 1929 і 1930 роках СРСР здійснює два перших вторгнення в Афганістан. Також червоні заходять в китайський Сіньцзян, де морять повстанців хімічною зброєю. В Україні, Казахстані та частині областей РРФСР в 1932-33 роках починається голод, організований Совєтами. Українські націоналісти в помсту за Голодомор вбивають секретаря консульства СРСР Олексія Майлова у тоді польському Львові.

У Німеччині тим часом приходять до влади національні соціалісти. Як зауважував Вінстон Черчилль, «вони відрізнялися від більшовиків, яких самі так паплюжили, не більше, ніж Північний полюс відрізняється від Південного», і зовсім справедливо. Штурмовики спочатку називали Гітлера «наш Ленін», Ілля Еренбург відзначав у Берліні на початку двадцятих, що нацистів підтримують саме робочі, партія мала сильне вкрай ліве крило (Рем, брати Штрассери, також був близький до нацистів націонал-більшовик Ернст Нікиш), а нацистські «25 пунктів» і зараз вкрай важко відрізнити від стандартної радикальної лівої програми. Як зазначав у Москві співробітнику посольства Густаву Гільгеру Карл Радек: «На обличчях німецьких студентів, одягнених у коричневі сорочки, ми помічаємо ту ж відданість і таке ж натхнення, які освітлювали колись обличчя молодих командирів Червоної Армії... Є чудові хлопці серед штурмовиків!».

 23 СЕРПНЯ 1939 РОКУ, РІББЕНТРОП, СТАЛІН, ХИЛЬГЕР І МОЛОТОВ ПІСЛЯ ПІДПИСАННЯ ПАКТУ В МОСКВІ

Тим часом починає палати Іспанія, де з початку тридцятих почався лівий терор, до влади прийшов уряд соціалістів, і в 1936 році іспанські націоналісти Франко, Мола і Санхурхо підняли путч, нацисти з фашистами допомагали їм, а СРСР і численні ліві з усього світу - червоним . За допомогою СРСР створюється Народний фронт, що пізніше призведе до трагічних наслідків. При цьому з подачі Сталіна і російських чекістів почалися репресії в червоній частині Іспанії проти анархістів і троцькістів, Джорджа Орвелла з дружиною чекісти мало не вбивають, і він ледве втікає з Барселони. Читачеві навряд чи відомо те, що в низці міст Іспанії за російським зразком були відкриті ЧК, де процвітав терор. Націоналісти відповідали тим же. В результаті сили соціалістів були розгромлені, втекли, були знищені або потрапили в тюрми.

Попутно благонамірений англійський прем'єр Невілл Чемберлен домовився з Адольфом Гітлером, Едуаром Даладьє і Беніто Муссоліні про угоду щодо розділу Чехословаччини з метою «збереження миру» - у англійських і західних виборців тоді були вкрай сильні пацифістські настрої. 21 березня 1938 року СРСР запропонував провести нараду шести держав, але Чемберлен зазначив:

«Повинен зізнатися, що Росія вселяє мені найглибшу недовіру. <...>. І я не довіряю її мотивам, які, на мою думку, мають мало спільного з нашими ідеями свободи. Вона хоче тільки посварити всіх інших. Крім того, багато з малих держав, особливо Польща, Румунія і Фінляндія, ставляться до неї з ненавистю і підозрою».

З огляду на все, викладене вище, реакція не дивна. Саме після цього радянські керівники спересердя вирішують змінити курс і піти на співпрацю з нацистами, яких кілька років люто ганьбили. Знову Черчилль:

«Єврей Литвинов пішов, і було усунуто головне упередження Гітлера. З цього часу німецький уряд перестав називати свою політику антибільшовицькою і спрямував усю свою лють на адресу «плутодемократій» [тобто Англії і Франції. - Прим.]. Статті в газетах запевняли Совєти, що німецький «життєвий простір» не поширюється на російську територію, що він фактично закінчується всюди на російському кордоні. Отже, не могло бути причин для конфлікту між Росією і Німеччиною, якщо Совєти не укладуть з Англією і Францією угоди про «оточення». Німецький посол граф Шуленбург, який був викликаний до Берліна для тривалих консультацій, повернувся в Москву з пропозицією про вигідні товарні кредити на довгостроковій основі. Обидві сторони рухалися в напрямі укладення угоди. Така насильницька і протиприродна зміна російської політики являла собою метаморфозу, на яку здатні лише тоталітарні держави».

А Сталін виголошує 10 березня 1939 року відому промову:

«Характерний ґвалт, який підняла англо-французька і північноамериканська преса щодо Радянської України. Схоже на те, що цей підозрілий ґвалт мав на меті підняти лють Радянського Союзу проти Німеччини, отруїти атмосферу і спровокувати конфлікт із Німеччиною без видимих на те підстав. <...> Завдання партії в галузі зовнішньої політики: проводити і надалі політику миру і зміцнення ділових зв'язків з усіма країнами; дотримуватися обережності і не давати втягнути в конфлікти нашу країну провокаторам війни, які звикли загрібати жар чужими руками».

Литвинова на посаді наркома закордонних справ змінила фактично друга людина в більшовицькій ієрархії, В'ячеслав Молотов, який пізніше зазначав в інтерв'ю Феліксу Чуєву:

«Сталін сказав мені: «Прибери з наркомату євреїв ». Слава богу, що сказав! Справа в тому, що євреї становили там абсолютну більшість у керівництві і серед послів. Це, звичайно, неправильно. Латиші і євреї. І кожен за собою цілий хвіст тягнув. Причому зверхньо дивилися, коли я прийшов, знущалися з тих заходів, які я почав впроваджувати. Сталін, звичайно, був насторожі стосовно євреїв».

Їх і прибрали, хоча і поки без таких чисток, як раніше в НКВД. На нацистів з їхньою доктриною «жидо-більшовизму» це справило враження, і загалом сторони ставали все ближче до угоди. Оскільки Гітлер в той час вже висунув претензії Польщі (Данциг і Польський коридор), попутно Сталін запросив представників Англії та Франції в Москву на переговори «щодо забезпечення взаємної безпеки», але поляки прекрасно розуміли, що якщо СРСР введе війська в Польщу, то вони там і залишаться, а технікою, добровольцями і боєприпасами Сталін допомагати полякам абсолютно не збирався, тим більше що в радянських газетах йшла агітація проти «панської» і «фашистської» Польщі. І хоча Британія з Францією після окупації Чехословаччини поспішно дали гарантії полякам, ґрунт для договору більшовиків і нацистів був готовий.

Рішення про пакт, швидше за все, було ухвалено вузьким колом більшовицьких лідерів 19 серпня 1939 року - протоколів засідання Політбюро немає, але відомо, що Сталін з колегами часто засідав і вирішував питання без будь-якого протоколу. 23 серпня міністр закордонних справ рейху Ріббентроп прибув до Москви. Як зауважив рейхсміністрові вождь народів:

«Хоча ми багато років поливали один одного відрами лайна, це ще не причина для того, щоб ми не змогли знову порозумітися один з одним». Втім, подібні філіппіки раніше проголошував і Радек, і той же Геббельс.

Сторони й порозумілися. Зміст пакту і секретних протоколів до нього дуже добре відомий, щоб його наводити, зауважимо лише, що колеги розділом Польщі і сфер впливу в Східній Європі спільно дали старт Другій світовій війні, що істинно радянські люди пізніше постійно заперечували і заперечують зараз - мабуть, від скромності. Як пізніше зауважував Ріббентроп, він «почувався в Кремлі як серед старих партійних товаришів» - що, по суті, було недалеко від істини.

Нацисти першими вторглися в Польщу 1 вересня. Найважливішим моментом було те, що в СРСР було терміново ухвалено закон про загальний військовий обов'язок - причому тоді, коли світова війна ще не почалася, тобто того ж 1 вересня, - англійці і французи вступили в неї пізніше. Як ми далі побачимо, з боку Сталіна це було досить завбачливо.

Продовження