35 років з початку захисних заходів

16 вересня світ відзначив Міжнародний день охорони озонового шару

Цього року міжнародне співтовариство святкує 35 років з початку впровадження заходів щодо захисту озонового шару. Науковці нагадують, що енергія, яка випромінюється Сонцем, була б дуже руйнівною для життя на Землі, коли б не озоновий шар, ідеться на офіційній сторінці ООН news.un.org.

А почалося все наприкінці 1970-х років, коли науковці виявили, що людство створює діру в захисному щиті, і почали бити на сполох. Ця діра загрожувала збільшити кількість випадків захворювання на рак шкіри та катаракту, а також завдати шкоди рослинам, культурам і в цілому екосистемам. Генеральна Асамблея заснувала Міжнародний день охорони озонового шару, з метою привернути увагу до досягнень міжнародного співтовариства в цій галузі. З нагоди Дня в ООН ще раз нагадують про те, що колективні рішення та дії, засновані на наукових знаннях, є єдиним способом урегулювання масштабних глобальних криз, і закликають застосовувати такі ж методи в боротьбі з пандемією. 

Науковці також наголошують на необхідності бути пильними. Цього року Всесвітня метеорологічна організація повідомила про рекордне скорочення озонового шару над Арктикою. Він досяг найнижчого показника за всю історію спостережень, що, на думку експертів, було спричинено присутністю в атмосфері озоноруйнівних речовин, які потрапили туди внаслідок діяльності людини, і дуже низькими зимовими температурами в стратосфері.

Експерти вважають, що виснаження озонового шару могло стати ще значнішим, коли б не Монреальський протокол. Ця міжнародна угода, підписана 16 вересня 1987 року, забороняє, зокрема, виробництво та використання великої кількості небезпечних хімікатів. До «чорного списку» зараховано понад 100 таких речовин, серед яких і хлорфторвуглеці. Але оскільки вони залишаються в атмосфері протягом декількох десятиліть, їх концентрація все ще досить висока, і це призводить до руйнування озону. Фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»