За крок до опалювального сезону

Чи готові підприємства теплокомуненерго до зими?

До нового опалювального сезону Україна готова, звітують у профільному міністерстві. Водночас стан справ у теплокомуненерго важко назвати сприятливим. Галузь роками збиткова, а її підтримкою опікується лише місцева влада.

«Галузь ЖКГ роками збиткова. А в проекті державного бюджету на її підтримку не заклали жодної копійки. Хоча Мінрегіон своєчасно готував відповідні бюджетні запити», — розповіла в ефірі експертної онлайн-дискусії ENERGY INSIDE на тему «Опалювальний сезон: місія здійсненна» заступниця Міністра розвитку громад та територій України Наталія Хоцянівська.

Фахівці переконані: галузь потребує встановлення економічно обґрунтованих тарифів.

«Від самого моменту здобуття незалежності не наважувалися встановити економічно обґрунтовані тарифи. Завжди знаходилися якісь обґрунтування, регулярні вибори... А з 2018 із тарифною політикою взагалі стався колапс. У новий опалювальний сезон ми ввійдемо з тарифами, встановленими ще в 2018 році, — наголосила заступниця Міністра розвитку громад та територій. — Сподівалися, що Верховна Рада розблокує цю ситуацію. Але в кращому випадку відповідний законопроект 2458 проголосують у листопаді».

А поки 80% підприємств ТКЕ працюють собі в збиток і отримують дотації з місцевих бюджетів, констатує голова Асоціації енергоефективних міст Святослав Павлюк. І навіть попри це заборгованість населення за житлово-комунальні послуги зростає.

«За минулий рік заборгованість за житлово-комунальні послуги зросла на 20 млрд грн. Це дуже велике зростання, — наголосив фахівець в ефірі експертної онлайн-дискусії ENERGY INSIDE. — При цьому 80% підприємств ТКЕ — дотаційні. Тобто місцева влада дотує свої теплокомуненерго, рятуючи їх за рахунок місцевих бюджетів. Загалом міста таким чином щороку доплачують в межах 8 млрд грн».

За словами Павлюка, в решти 20% підприємств ТКЕ тарифи — на межі рентабельності. Але розмір зарплат для фахівців галузі, які раніше заклали в ці тарифи, вже не відповідає сьогоднішнім реаліям. І знайти слюсарів, зварювальників чи трактористів стає все важче.

«Ми закладаємо в структуру комунальних тарифів низькі зарплати, втрачаємо працівників. Свіжий приклад: мер Вознесенська розповідав мені, що вони банально не можуть знайти двірника», — додає голова Асоціації енергоефективних міст.

Та, на щастя, не допустити повторення ситуацій зі зривом опалювального сезону в Смілі чи Алчевську поки вдається. Ретельно цього разу підготувалися до зими й Новояворівськ і Новий Розділ, де торік через несумлінність управителя 2 ТЕЦ оголосили надзвичайну ситуацію.

Нинішній управитель ТЕЦ у Новояворівську та Новому Роздолі — ТОВ «Нафтогаз Тепло» — хоч і констатує низьку платіжну дисципліну на Львівщині, але опалювальний сезон обіцяє запустити вчасно.

«З розрахунками є проблеми: Новояворівськ і Новий Розділ мають приблизно однакову кількість жителів, проте різниця в розрахунках — колосальна. В Новояворівську платять справно, а в Новому Роздолі мешканці вважають, що платити за тепло — не модно», — скаржиться виконавчий директор ТОВ «Нафтогаз Тепло» Роман Зубик.

Крім того, управитель бореться ще й із мародерами.

«Останні 2 місяці почали вирізати сигнальні кабелі, підведені до трансформаторних підстанцій — щоб ми не могли вчасно запустити опалювальний сезон», — додає Роман Зубик. — Але сезон ми розпочнемо вчасно. За літо ми підготувалися й готові до зими».

Готуються до зими й домогосподарства із індивідуальними котлами. Уперше після запуску конкурентного ринку газу для населення.

Побутові споживачі ГК «Нафтогаз України» в жовтні платитимуть за газ 4,7 грн за кубометр. Це — найвигідніша пропозиція на ринку. У низки газзбутів ціна кубометру на 2 грн вища.

Крім того, у Нафтогазу є тариф «Річний». Ціна 5,24 грн за кубометр залишилася незмінною з кінця вересня. При цьому замість передоплати компанія пропонує помісячну оплату рівними частинами протягом всього року.

Тобто, якщо споживач підключиться до цього тарифу до 31 жовтня, то платитиме фіксовану ціну 5,24 грн за кубометр незалежно від сезону й навіть у випадку перевищення споживання над замовленими обсягами. Тоді як решта постачальників понаднормові обсяги зобов’язує оплачувати окремо — за ринковими цінами.

У Нафтогазі прогнозують, що різниця між тарифами різних постачальників у 2 грн стимулюватиме споживачів до зміни постачальників і пошуку вигідніших пропозицій. При цьому наголошують: оптовий ресурс у компанії «Нафтогаз Трейдинг» всі газзбути можуть отримати за єдиною, ринковою ціною. Тож жодної дискримінації на ринку немає.

«Усі газзбути, які працюють на ринку для населення, можуть купувати газ у НАК «Нафтогаз України» за тією ж ціною, що й Газопостачальна компанія «Нафтогаз України». Дуже важливо: НАК у особі своєї роздрібної компанії не дискримінує ринок. «Нафтогаз Трейдинг» відкритий до заключення контрактів. Ціна — єдина, ніякої дискримінації немає», — наголосив директор ГК «Нафтогаз України» Максим Рабінович.