З етичним кодексом вас, панове!

Президент відомого "Меркурія" Семен Юфа вважав за такі талончики, що їх видавали його люди при вході на "товчок" неподалік Республіканського стадіону. Відтоді, хвала Господу, з'явилися інші інвестиційні компанії й інші цінні папери. А з ними - потреба підтримувати цивілізовані правила гри на фондовому ринку. Одна з громадських структур, покликаних це робити, - Українське товариство фінансових аналітиків. Про діяльність УТФА "Дню" розповідає його президент Андрій Кувшинов.

- У чому головні цілі товариства фінансових аналітиків?

- Запровадження освітніх, професійних і етичних норм і стандартів серед учасників нашої організації. На Заході такі товариства існують дуже давно. Це некомерційні організації, які об'єднують провідних фахівців фінансових корпорацій. Членство в товариствах фінансових аналітиків є вельми почесним, а головне, корисним, оскільки у цьому випадку є високі шанси знайти роботу у відомих, великих компаніях зі світовим ім'ям.

Але члени цих товариств зв'язані чіткими етичними зобов'язаннями (етичний кодекс), за порушення яких виключають із товариства. А з заплямованою репутацією на кар'єрі можна ставити хрест, адже такі факти відразу стають відомими роботодавцям. А ті, переважно, є членами цих товариств. У США у Товаристві фінансових аналітиків близько 28 тис. членів, в Європейській федерації - близько 11 тис. (у федерацію входить 17 країн).

У країнах СНД Українське товариство фінансових аналітиків - перше. "Хрещений батько" УТФА - фахівець із питань цінних паперів, британець Бой Карпендер. Два роки тому він приїхав у Київ з лекціями про ринок цінних паперів і "зронив" цю ідею в уми "піонерів" фондового ринку. УТФА лише 1,5 року, за основу організації взято найстарішу в світі британську модель. Український фінансовий ринок почав розвиватися недавно, і відповідних фахівців, котрі займаються ринком цінних паперів і проблемами інвестицій, поки що небагато. Та попри це, сьогодні в наших лавах - близько 250 чоловік.

- Контроль за дотриманням етичних норм - єдина мета УТФА?

- Авжеж, ні. Робота в інвестиційному бізнесі з кожним роком стає дедалі складнішою, вона вимагає постійного нарощування професійних знань, так би мовити, довічного навчання. Тож товариства постійно проводять спеціалізовані семінари, конференції, виставки, курси з перепідготовки тощо. Те саме робить і УТФА, підштовхуючи розвиток вітчизняного фондового ринку. Так, Товариство фінансових аналітиків США уповноважило УТФА ексклюзивним правом надання кваліфікації дипломованого фінансового аналітика (раніше, аби скласти такий іспит, потрібно було їхати в Західну Європу чи США).

Стосовно виставкової діяльності, то через три місяці ми плануємо провести другу виставку "Фондовий ринок-97". Тим часом як у торішній виставці було 50 учасників, у нинішній ми чекаємо в 1,5 - 2 рази більше. Причому кількість неукраїнських експонентів становитиме від 50 до 70 компаній. Усе це, як на мене, досить красномовно говорить про розвиток фондового ринку в Україні за минулий рік.

- Чи були випадки виключення з УТФА за порушення етичних норм?

- Теоретично вони можливі. Скажімо, коли в УТФА роботодавець надішле дані про неетичні вчинки свого працівника, то комісія з питань етики докладно розглядатиме цей випадок. Цій людині буде нелегко знову знайти роботу, бо 38% членів нашої організації - перші особи інвестиційних компаній. Та оскільки ухвалено етичний кодекс лише цього року, на нашій лютневій конференції, порушити його поки що ніхто не встиг.

- "Піонерами" фондового ринку були зокрема й напівкримінальні трасти. Їхні керівники були членами УТФА?

- Господь милував. Такі люди ніколи не прагнули вступати в УТФА. Навіщо напівкримінальному бізнесу брати участь у громадському русі, якщо його головна мета - якнайменше "засвічуватися"?

Розмову вела Світлана СТЕПАНЕНКО, "День"