Як держава підтримує «малих»?

Минуло півроку від старту державної програми «Доступні кредити 5–7–9%»

3 серпня минуло рівно півроку зі старту державної програми «Доступні кредити 5–7–9%».  Міністерство фінансів повідомило, що за ці 6 місяців кожен п’ятий, хто прийшов в банк за доступним кредитом, отримав його. А це 1775 підприємців.

Піврічний досвід програми засвідчує, що найбільший попит мають саме кредити на рефінансування попередніх позик, зазначають у Мінфіні. Так, за офіційними даними, лише минулого тижня портфель рефінансованих кредитів зріс майже на мільярд гривень (864 млн гривень) і вже перевищує 2 млрд грн (2,513 млрд). А загалом сума таких заявок сягає 7,544 млрд. гривень.

Однак, стабільно високим, за словами Міністра фінансів Сергія Марченка, залишається запит мікробізнесу на інвестиційні кредити.

«Станом на 3 серпня сума заявок у рамках цього продукту склала 5,275 мільярда гривень. Уповноважені банки вже видали інвестиційних кредитів обсягом 802,3 млн грн. Це  дозволило оновити основні фонди підприємців приблизно на 1 млрд гривень», — відзначив Міністр фінансів.

У рамках спеціального антикризового кредитного пакету програми, який був введений урядом на час дії карантинних обмежень у зв’язку з всесвітньою пандемією  Covid19, підприємці вже отримали позик на суму 51,646 мільйона гривень, з них 47,860 мільйона гривень — кредити на поповнення обігових коштів.

Найбільш активними учасниками програми «Доступні кредити 5-7-9%» все ще залишаються підприємці, які працюють в сфері сільського господарства. На них припадає 58% усіх виданих позик програми. Утім, стабільно зростає частка кредитів для бізнесу, зайнятого в галузі переробної промисловості. Станом на 3 серпня вона становила вже 14%, тоді як ще місяць тому на позики для підприємств переробної промисловості припадало 12%. На третьому місці — бізнес в сфері оптової та роздрібної торгівлі (12%).

І хоч за ці три місяці уряд тричі змінював програму, і хоч в медіа та соціальних мережах було багато негативу щодо її дієвості, дивлячись на останню статистику НБУ по обсягу гривневих кредитів, виданих банками, загалом, для мікро та малого підприємництва за останні 6 місяців, можна сказати: вона таки працює.  Адже кредити в рамках програми «Доступні кредити 5–7–9%» забезпечили 78,5% зростання порфелю гривневого кредиту для «малих».

Чому важливо для українців підтримати «малих»?  По-перше, малі підприємства набагато еластичніші за великі і краще реагують на зміни кон’юнктури. Відтак, вони важливі з точки зору створення робочих місць.

Підтримка цього сектора економіки важлива і в політичному аспекті. Три покоління людей за радянської влади ставили між приватним підприємцем та злочинцем — ворогом народу знак рівності. Малі та середні підприємці є фундаментом середнього класу, а він, своєю чергою, є важливою складовою громадянського суспільства.

На жаль,  для дрібних підприємців кредитні ставки зазвичай вищі, а заставні вимоги — жорсткіші, аніж для середнього і великого бізнесу. А тому ініціатива влади створити умови, за яких банки не боятимуться кредитувати «малих», а «малі» не боятимуться кредитів — це правильна ініціатива.

Тим більше, ця підтримка важлива з огляду на те, що саме мікро та мале підприємство найбільше постраждало від коронакризи. Відтак, рефінанс, який сьогодні користується найбільшим попитом підприємців, став подушкою безпеки і для бізнесу, позбавив «кредитного тягаря», і для  банків, адже фактично допоміг вирішити питання проблемних кредитів.