Справа – «труба»

У США погодили проект додаткових санкцій проти Північного потоку 2

Попри намагання Росії та Німеччини врятувати обхідний морський газопровід Північний потік 2, уникнувши додаткових санкцій США, «особистий проект Путіна» таки має всі шанси перетворитися з на одну з найдорожчих у світі недобудов. Попри відсутність економічної логіки в одіозний трубопровід на дні моря вклали понад 11 млрд доларів. Але завдяки американським санкціям, запроваджених минулого грудня, його будівництво призупинилося.

Західні партнери Газпрому (зокрема швейцарська компанія Allseas) покинули проект, тож увесь 2020 рік Росія намагалася знайти та модернізувати під будівництво трубопроводу власний флот. Нині в Балтійському морі присутні 4 російські судна: «Академік Черський», «Фортуна», «Іван Сидоренко» та «Остап Шеремет».

Утім, навіть такі спроби росіян обійти американські санкції можуть стати марними. Адже США відповіли новими санкціями. Законодавці обох палат Конгресу домовилися включити додаткові санкції проти газопроводу Північний потік 2 у проект оборонного бюджету США на 2021 рік.

Якщо минулого грудня Конгрес США впровадив санкції, направлені лише на послуги з прокладання труб для Північного потоку 2 на великій глибині, то новий пакет суттєво розширює перелік робіт і послуг, які підпадають під санкції.

Додаткові обмеження націлені на страхові та сертифікаційні компанії, які вирішать узяти участь у реалізації російського проекту. Цього цілком достатньо, аби трубопровід так і лишився недобудованим, вважають фахівці. Адже Північний потік 2 стане занадто токсичним проектом для всього цивілізованого бізнесу.

«Найбільший альянс страхових компаній ще до оголошення санкцій заявив, що не страхуватиме судна, що мають відношення до Північного потоку 2. Росіяни ж не зможуть застрахувати свої судна без міжнародних страхових консорціумів. А без страховки будь-яке судно не буде допущене в європейські порти», — пояснює директор «Центру досліджень енергетики» Олександр ХАРЧЕНКО.

Крім того, додаткові обмеження стосуватимуться й компаній, які нададуть обладнання, технології, а також можуть сертифікувати Північний потік 2. Утім, до сертифікатів може дійти лише в разі, якщо газопровід таки добудують. «А я сподіваюся, що цього не станеться», — додає Олександр Харченко.

Фахівці констатують: проти таких санкцій лобісти Кремля відчайдушно боролися цілий рік. Однак попри всі їхні намагання санкції будуть впроваджені в повному обсязі, і це остаточно зупинить Північний потік 2.

«Нові санкції розширюють та доповнюють попередні, закриваючи питання, які (вимушено) не були охоплені попереднім раундом, наприклад — надання страхових послуг тощо. Завдяки цьому завершиться створення багатошарової оборони проти Північний потік 2. Ми очікуємо ухвалення та підписання закону протягом кількох тижнів. Санкції вступають у силу одразу в момент підписання», — говорить директор з розвитку «Федерації роботодавців нафтогазової галузі» Вадим ГЛАМАЗДІН.

Відтак, остаточно зупинити одіозний газогін можливо вже з наступного року, сподіваються вітчизняні експерти. Хоча Кремль прогнозовано ще довго не визнаватиме цього факту, й далі ганяючи свій флот Балтійським морем у сподіванні на зміну кон’юнктури.

Російська преса вже зараз поширює меседжі про сподівання на порозуміння в питанні Північного потоку 2 з новообраним Президентом США. Мовляв, Джо Байден може знайти компроміс із Росією та Німеччиною.

Та українські фахівці переконані: кремлівська пропаганда видає бажане за дійсне. Бо, по-перше, Москва на цих президентських виборах робила ставку на Дональда Трампа, а не Джо Байдена. А, по-друге, питаннями санкцій у США традиційно займається Конгрес.

«Незалежно від прізвища Президента політика США в цьому питанні знаходиться під жорсткою увагою Конгресу», — нагадує президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло ГОНЧАР.

А в Конгресі позиція щодо Північного потоку 2 одностайна. Ще влітку сенатори від обох партій запропонували поширити санкції на будь-які трубоукладальні роботи, модернізацію суден, страхування робіт та послуги з сертифікації газогону. Санкційний законопроект «Про уточнення до Закону «Про захист європейської енергетичної безпеки» подали сенатори США Тед Круз, Джин Шагін, Рон Джонсон, Джон Баррассо та Том Коттон.

«Існує двопартійний та двопалатний консенсус щодо того, що російський «Північний потік 2» становить загрозу національній безпеці США і його не має бути добудовано», — наголосив тоді Тед Круз.

Тож шанси остаточно поховати російський обхідний трубопровід значно зростають. «Північний потік 2 має не просто бути призупинений, він має повністю припинити своє існування, — переконаний Михайло Гончар. — А слідом за ним в європейське правове поле варто ввести й Північний потік 1. Це означатиме, що він працюватиме лише на половину потужності».

Для України це — ідеальний варіант. Адже в разі краху Північного потоку 2 і зменшення транзитної потужності Північного потоку 1 Росія не зможе обійти українську газотранспортну систему. Відповідно, вітчизняна ГТС зможе зберегти своє стратегічне транзитне значення та доходи.