МЕНЮ

Пристрасті за коноплями

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
9 липня, 2019 - 13:01
Про минуле, сьогодення і перспективи конопляного бізнесу

Останнім часом питання легалізації вирощування конопель є темою безлічі дискусій. І якщо конопля технічна, яка є цінною сировиною в легкій промисловості, активно популяризується в країнах Європи, то з медичною коноплею все значно складніше.

Проблема — через наявність у рослині тетрагідроканнабінолу — речовини з наркотичним ефектом. Тому виробники конопель перебувають під особливим контролем поліції, що відвертає більшу частину фермерів від вирощування цієї культури.

Конопля ніколи не була «вигнанцем» на українських полях. Стародавні сільські хати з конопляними дахами, зразки тканин та інших текстильних виробів, інструменти для обробки соломи і насіння конопель — все це свідчить про те, що про споживчі властивості та промислову значимість конопель чудово знали наші предки.

За часів Української РСР посіви конопель становили 120 тисяч гектарів, і це була технічна конопля, виведена в Глухівському інституті луб’яних культур ще в 1970-х роках. У ній настільки мало наркотичної речовини, що палити її абсолютно даремно. Зате можна отримувати насіння і солому. Насіння ідеально підходить для технологічних процесів виробництва харчових продуктів та кормів для тварин, а з соломи можна робити натуральний одяг і взуття з антибактеріальним ефектом. Не випадково при Союзі переробкою конопляної соломи в Україні займалися 35 заводів.

Станом на сьогодні площі під вирощування технічних конопель в Україні становлять близько чотирьох тисяч гектарів. А рентабельність вирощування насіння з конопель технічного призначення може досягати до 50%.

Однак справжня золота жила може відкритися за умови легалізації медичного та рекреаційного використання коноплі. Адже світовий ринок зараз перебуває на порозі бурхливого зростання. 2017 року його обсяг оцінювався в $9,5 млрд. 2018 року марихуану (різновид коноплі) дозволили вирощувати, продавати і вживати в Канаді, і тут же розгорнувся розвиток цього бізнесу в регіоні. За прогнозами Arcview Market Research і BDS Analytics, до 2022 року обсяг міжнародного ринку марихуани досягне $22 млрд, а до 2027-го — $57 млрд. Чим не золота лихоманка?

Україна, в розпорядженні якої — прекрасні кліматичні умови для вирощування медичної коноплі нарівні з технічною, може розраховувати досягти вагому частку на цьому ринку. А ось як складеться в реальності, залежатиме від політики нової української влади.

«Для легалізації вирощування медичної коноплі необхідна добре продумана юридична база, в якій буде чітко регулюватися: кому, в якій кількості й від яких хвороб можна вживати даний продукт», — коментує аналітик компанії Pro Capital Investment Максим ЯВОРЕНКО.