МЕНЮ

«Поганий поліцейський» для МВФ?

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
24 березня, 2020 - 09:42
Чому Міністр внутрішніх справ коментує економічну та фінансову політику уряд на час карантину

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков в неділю 22 березня на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук опублікував план, за яким пропонує вводити ряд жорстких заходів для економіки України.  У цілому. Зокрема, збільшити дефіцит держбюджету щонайменше втричі з одночасним секвестром і провести реструктуризацію зовнішнього боргу. Макроекономічна та фінансова політика не є сферою компетенцій Міністра внутрішніх справ. У політичних колах обговорють, чому Арсен Аваков, раптом, вийшов з такою ініціативою. Наразі є дві версії. Перша — спроба зіграти на ситуації задля піднята політичного рейтингу. Аваков пробує зіграти для українців роль відповідального дорослого господаря, який знає що робити, щоб всіх врятувати і про всіх попіклуватися. Друга —  Міністр зіграв роль «поганого поліцейського» для МВФ. Адже фактично запропонував план, за яким Фонд може більше не повернути позики, які були дані Україні, і втратить контроль над ситуацією. План Авакова з’явився напередодні телефонної розмови Володимира Зеленського з директором-розпорядником МВФ Крісталіною Георгієвою, під час якої Президент попросив збільшити розмір допомоги.

Утім, яку б гру не грав Арсен Аваков, економіка і країна однозначно потребують чіткого плану порятунку. Чи є в плані Міністра внутрішніх справ раціональне зерно — в коментарі експерта.

Iрина ПАЛАМАР, голова Асоціації тваринників України, голова ГО «Народний союз»:

— Країна чекає від президента і уряду не просто гасел з телеекранів — а їх реалізацію; не просто введення жорстких обмежувальних карантинних заходів — а строгий контроль над їх виконанням.

Перш за все, необхідно проаналізувати ситуацію, беручи до уваги помилки тих європейських держав, де до ситуації вчасно не поставилися з усією серйозністю (в першу чергу, Італію), а також з огляду на досвід успішних, з точки зору боротьби з епідемією стан (Китай, Південна Корея , Сінгапур). В аналізі у нас є перевага, так як ми мало не остання країна, до кого дійшла епідемія.

Що, перш за все, може зупинити епідемію?

Тотальний облік і контроль всіх заражених. Тести, тести, і ще раз тести! Кілька мільйонів, для всіх регіонів, найвіддаленіших сіл, не економити! Перевіряти всіх — з симптомами, з підозрою, повне коло їх контактів. Для інфікованих — примусова ізоляція, за порушення — кримінальна відповідальність, в’язниця! (Відстежувати локацію по мобільному телефону). Активно підключити до процесу закупівлі тестів і контролю все держсистеми — від уряду до СБУ, поліції.

Посилення медперсоналу! Якщо сьогодні ми не забезпечимо лікарів захисними засобами (форма, маски, рукавички, окуляри, дезрозчини), транспортної доставкою на роботу / додому, необхідним обладнанням (ШВЛ, реанімація, наявність койко-місць), і адекватної оплатою праці, то до піку епідемії велика честь медперсоналу звільниться. Сьогодні ці люди — на передовій! А значить, ми повинні забезпечити їм надійний тил.

Що стосується таких жорстких заходів, пропонованих урядом, як зупинка виробництва — вважаю їх популістськими. Україна — найбідніша країна в Європі, ми не можемо собі дозволити зараз знищити бізнес. Так, Італія, Франція, Іспанія сьогодні проводять режим тотального карантину зі значним уповільненням економіки. Але при цьому виділяють сотні мільярдів євро на прямі дотації бізнесу і компенсації зарплат громадянам.

Чи можемо ми собі це дозволити? З яких джерел? Знову просити у міжнародних фондів? В обмін на що: на землю і наші ресурси?

Цілий ряд країн — такі як Скандинавія, Німеччина, Нідерланди, Південна Корея, Японія, не закривають кордони і не зупиняють економіку повальним закриттям підприємств. Але при цьому вони проводять тотальне тестування і забезпечують обов’язкову беззастережну ізоляцію всіх інфікованих. Вони не витрачають ресурси на дотації і компенсації, але інвестують в медицину і жорсткий контроль, і мають всі шанси на швидку перемогу над епідемією.

Тому, з огляду на те, що Україна не має фінансових запасів, для нас єдиними заходами, які ми можемо і зобов’язані зробити для перемоги над пандемією є тотальноe тестування населення і ізоляція інфікованих, людей похилого віку та осіб з хронічними захворюваннями (групи ризику), а також упор на медицину: захист лікарів, забезпечення обладнанням і створення ліжкомісць.