«Неймовірне зростання економіки» відкладається?

ЄБРР опублікував звіт із прогнозом росту ВВП України на рівні...3,5%

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) очікує зростання економіки України в 3,3% ВВП у 2019 році та 3,5% у 2020 році. Про це свідчить прогноз банку. «Зростання ВВП країни залишиться на рівні 3,3% у 2019-му, як і минулого року, і дещо прискориться до 3,5% у 2020-му», — зазначається в прес-релізі.

За словами ЄБРР, українська економіка залишається стійкою до політичних чинників, але темпи зростання все ще скромні.

При цьому ЄБРР наголошує на значенні для макроекономічної стабільності укладення угоди про нову програму МВФ, оскільки у 2020—2021 роках на Україну чекають виплати за державним боргом.

У квітні Міжнародний валютний фонд прогнозував зростання ВВП України в 2019 році на рівні 2,7%.

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук після призначення в кінці серпня заявив про мету домогтися зростання ВВП на 40% за п’ять років: на 5% — в 2020 році, по 7% — в наступні чотири роки.

Нагадаємо, ВВП України показав дуже високий результат у другому кварталі 2019 року.

Це стало великою несподіванкою для більшості економістів. Ніхто не очікував такого зростання.

У своєму інфляційному звіті за липень Національний банк озвучив очікування на рівні 3%, а аналітики Bloomberg за день до появи реальних цифр прогнозували 2,7%.

Кілька днів ця новина була однією з найбільш обговорюваних. Думок було багато: від гучних оптимістичних заяв про те, що Україна уже здатна повторити економічний успіх Польщі, до «нам до результатів 2013 року, як до космосу».

Головний економіст Dragon Capital Олена Білан в колонці для Liga.net зазначила, що внутрішнє споживання було одним з головних факторів прискорення економіки.

«Про це свідчить динаміка роздрібного товарообігу. Хоча роздрібна торгівля має невелику частку у ВВП, цей сектор швидко реагує на зміну в приватному споживанні, яке відповідає за дві третини ВВП. У другому кварталі 2019 року роздрібний товарообіг збільшився на оціночні 13% р/р, прискорившись майже удвічі порівняно з першим кварталом», — наголошує експерт.

За її словами, збільшення споживання відбулося завдяки двом факторам.

Перший фактор — ріст доходів населення завдяки індексації пенсій, передвиборчим доплатам до пенсій та передвиборчим перегонам.

Другий фактор — суттєве поліпшення споживчих настроїв після президентських виборів. «Позитивні очікування щодо майбутнього роблять людей більш упевненими та готовими витрачати більше», — каже Білан.

Хоча з 2016 року в Україні спостерігалося стабільне економічне зростання, його темпів було недостатньо, щоб повернутися на рівень 2013 року або 2008 року.

Більше того, за таких темпів країна нарощує відставання від західних сусідів — членів ЄС, адже навіть в останні роки темпи зростання там були вищими, а глибоких криз до того не було.

Щоб наздогнати, наприклад, Польщу, Україні потрібне зростання на 5% і більше щороку протягом кількох десятиліть, причому без криз. За нейтрально-позитивних зовнішніх умов країна повинна зростати на 7% і більше щороку. Тому навіть «позитивний прогноз» ЄБРР — для українців звучить як песимістичний. На жаль.