ЄС прагне закрити ЧАЕС

Комісар ЄС з питань економіки Ів-Тібо де Сілгі заявив 14-го квітня на прес-конференції у Лондоні, що можлива відмова Європейського Банку Реконструкції та Розвитку виділити кошти на добудову нових ядерних реакторів в Україні ставить під сумнів виконання планів закриття Чорнобильської АЕС до 2000 року.

Він заявив, що дії ЕБРР у цій справі є вирішальними для того, щоби створити умови для надання Україні коштів іще й іншими установами та урядами. Сілгі, зокрема, заявив, що Європейський Союз "зможе фінансувати закриття Чорнобиля лише у тому разі, коли Європейський Банк також буде залучений до цієї справи".

Таку заяву чільного представника ЄС тут, у Лондоні, вважають виявом значного тиску, що чиниться на ЄБРР урядами країн Європи. Політики континенту почали турбуватися, коли стали відомі висновки незалежних експертів, які твердять, що надання Банком коштів на добудову "компенсаційних" атомних реакторів у Хмельницькому та Рівному навзамін тих, що будуть закриті в Чорнобилі, є економічно недоцільним. Фахівці у своїй доповіді наполягали, що Україна вже зараз має достатні потужності для виробництва електроенергії, а головною проблемою є її неефективне використання. Доповідь рекомендує банкові витратити значно менші кошти, зокрема, на енергозберігаючі технології в Україні. Негайною реакцією Києва було твердження, що без допомоги у розмірі $1,2 мільярда Чорнобиль працюватиме і після 2000-го року.

Європейські уряди, для яких закриття Чорнобиля стало виграшним політичним гаслом, закликають, аби ЄБРР проігнорував підставове положення свого статуту про відмову від фінансування економічно невигідних проектів. Банк закликають керуватися не лише висновками вищезгаданої комісії. Представник ЄС під час виступу у Лондоні сказав: "Я переконаний, що ЄБРР, виконуючи правила ефективної діяльності, визначені у його мандаті, докладатиме своїх зусиль у міжнародних проектах разом з Європейським Союзом та Великою Сімкою, оскільки це є вирішальною умовою виконання планів щодо ядерної енергетики... Проте це у свою чергу вимагатиме рішучості з боку українського уряду при запровадженні реформ і створенні клімату, сприятливого для міжнародних інвестицій".

Звучить дуже дипломатично і виважено, але Європейський Банк Реконструкції та Розвитку не зможе оминути увагою цю заяву, яка свідчить про серйозну стурбованість урядів європейських країн долею планів закриття Чорнобиля.