МЕНЮ

«Газпром поводиться як гопник». Європа йому підігрує

Алла ДУБРОВИК, «День»
22 жовтня, 2014 - 18:58
Газові переговори у Брюсселі виявилися надзвичайно складними, тривалими і... безрезультатними — джерело «Дня»
«Газпром поводиться як гопник». Європа йому підігрує

Упродовж 10 годин сторони намагалися досягти якогось спільного знаменника у вирішенні енергетичного конфлікту. І, як стало відомо «Дню», таки  нічого не досягли.

Попри те, що єврокомісар із питань енергетики Гюнтер Еттінгер вийшов до преси з заявою, що підсумками газових переговорів у Брюсселі є домовленості, що Україна купить у «Газпрому» чотири мільярда кубометрів газу до кінця року і сплатить борги незважаючи  на поточний процес у Стокгольмському арбітражі, українська сторона — ні НАК «Нафтогаз», ні представники уряду, цієї інформації не підтвердили. Більше того, з достовірних джерел, наближених до переговорного процесу «Дню» стало відомо, що українська сторона не збирається відступати від своїх первинних умов і наполягає на тому, щоб переписати контракт з «Газпромом».

«На переговорах у Брюсселі все виглядало так, що європейці сваряться з росіянами. Українська сторона в цей час тихенько відсиділась в стороні. По великому рахунку, ніхто ні про що не домовився, а Еттінгер виходить і робить заяви про якісь домовленості», — розповідає джерело «Дня».

ФОТО РЕЙТЕР

Європейський Союз, за словами нашого співрозмовника, всіляко схиляє Україну «присмирити» свій норов і піти на поступки. Зокрема, як розповіли «Дню», сама фрау Меркель телефонувала Арсенію Яценюку, аби переконати його, що не варто бути таким категоричним у газовому питанні з РФ, бо потрібно якомога швидше розібратися в цьому конфлікті, щоб в Європі був газ. У нашого співрозмовника є два варіанти пояснення такої поведінки канцлера: або європейці зі страху замерзнути зимою Україну просто «зливають» не думаючи про наслідки на перспективу, або ж придумали якусь хитру гру, аби обдурити Кремль, імітуючи, що йдуть на поступки і чинять так, як хоче Путін.

Україні ж, по великому рахунку, при умові наявності проплачених уже поставок газу з Словаччини, а також мазуту та африканського вугілля, перші 85 тисяч тон якого, як заявив учора прем’єр-міністр України, вже пройшли Босфор, — нова угода з Кремлем не так критично потрібна, зауважує наш експерт. Мовляв, потреби внутрішнього споживача, в умовах помірно холодної зими, ми в змозі забезпечити.

Ці домовленості, по великому рахунку, критично потрібні Європі, щоб мати гарантії того, що Росія не втне «фокус» з перекриттям вентиля, посилаючись, буцімто, на незаконність реверсу.

А ще, з огляду на економічну ситуацію в Росії, домовленості які розморозять поставки в Україну критично необхідні самому Газпрому. І про це вже кажуть експерти в самій же Росії. Газова війна з Україною задоволення не з дешевих для російського газового монополіста. Він вже втратив 6,5 мільярдів доларів відтоді як перекрив Україні вентиль, і продовжує, за підрахунками російських експертів, щодня втрачати по 50—60 мільйонів доларів. 

«Те, що зараз російська сторона робить на газових переговорах з українцями і європейцями, — це гра з нульовою сумою. Для наших піти на якісь поступки — значить відчути себе лузерами, лохами. І найстрашніше для них, що українська сторона пропонує зараз якраз варіант «win — win». Як тут погодитися? Хіба можна поступитися «київської фашистської хунті»?» — коментує в інтерв’ю російському агенту Росбалт.Бізнес партнер консалтингової  компанії RusEnergy Михайло Крутіхін. За його словами, українці пропонують підписати новий контракт на умовах, які схожі на ті, що «Газпром» зараз застосовує зі своїми клієнтами в Західній Європі. «Якщо прийняти цю пропозицію, то будуть щасливі і російська економіка, яка отримує прибуток від продажу газу Україні (а то ж зараз «Газпром» з політичних причин угробив свій найбільший ринок у Європі), і Україна — вона не замерзає, і європейці — вони отримують гарантований газ. А наша сторона наполягає на старому, штопаних-перештопаних контракті, де вже половина пунктів не виконується давним-давно, наполягає на ціні $485 і на скидочці, яку захочуть дадуть, а захочуть — ні, до $385. Це — варіант, коли все в мінусі»,       — говорить Крутіхін. Українська сторона, за словами російського експерта, виявляється більш сучасною і нормально оцінює, як розвивається ринок. «А «Газпром» у цій ситуації виступає у ролі тупого гопника з підворіття, який вичавлює собі ж на шкоду якісь одномоментні прибутку, замість того, щоб на довгостроковій основі оформити співпрацю», — говорить Крутіхін. — ... Вони дивляться на післязавтра з великою неохотою. Ніякої стратегії  там немає. Я якось виступав на одному заході і сказав: якщо вважати манію величі і ксенофобію стратегією, тоді у нас є стратегія в нафтогазовій галузі. А так ніякої стратегії немає...»

УКРАЇНСЬКУ ПОЗИЦІЮ В ПЕРЕГОВОРНОМУ ПРОЦЕСІ ПОСЛАБЛЮЄ... ПРЕЗИДЕНТ

Але й в українській стороні, на жаль, не все так гладко як хотілось би, зауважують експерти. Адже за останні дні чітко проявилась велика конфронтація і позиції по газовому питанні уряду та Президента. І позавчорашній дзвінок Порошенка Путіну «проведена, — як пише сайт Президента — у зв’язку з енергетичними консультаціями в Брюсселі» — те лише підтверджує.

«Те, що Порошенко почав по телефону везти переговори по газу з російським Президентом, — це нехороший сигнал. Він заліз в сферу не своєї компетенції», — зауважує практикуючий юрист та директор юридичної компанії Lions Litigate Станіслав Батрин. Утім експерт не може пояснити: яка така проблема заставила Президента втрутитися, і що заважає Яценюку з Порошенком виступати єдиним фронтом?

Від самого початку приходу нової влади в Україні газове питання було в компетенції уряду, а зокрема самого прем’єр-міністра та міністра енергетики.

А останні тиждень-два ми раптом стали свідками підвищеної активності Президента в цьому питанні.

Хоча, коли Порошенко прийшовши на пост глави держави, зробив заяву, що прийшов час покласти край поганій традиції, коли газ є президентським бізнесом. Президент тоді сказав, що газ є таким же самим товаром, і ціна на нього не повинна бути предметом переговорів глав держав. І тут раптом така різка зміна позиції.

Але, основне те, що як стало відомо «Дню» з достовірних джерел у владі, втручання Президента наразі не змінило позицію української сторони в переговорному процесі. І станом на вчорашній ранок остаточна позиція була така, що наша сторона не відступить від озвучених раніше умов: або ми остаточно погодимо з «Газпромом» вирішення проблеми у вигляді письмового додатку до договору, або не будемо з росіянами нічого погоджувати, і чекаємо арбітражу.