Чорнобильський "саркофаг" - закопати й забути

Група криворізьких учених із НДІ "Кривбаспроект", Гірничорудного інституту й науково-виробничої фірми "Коло" розробила й запропонувала урядові України оригінальний проект захоронення четвертого енергоблоку Чорнобильської АЕС. Суть цього суперпроекту полягає в тому, щоб, використовуючи розроблену в Кривбасі й справджену на практиці гірничорудних робіт технологію, поступово, протягом 25 років опустити в кілометрову шахту захований у капсулу енергоблок, а потім засипати його вийнятою породою й зрівняти шахту з землею.

Як повідомив один з авторів проекту, головний інженер НДІ "Кривбаспроект" Борис Римарчук, місце захороння енергоблоку на дні гігантської шахти треба розташувати в кристалічних породах - граніті, який під Чорнобильською АЕС починається вже на глибині 440 метрів. За проектом, верхні осадові породи - глина, пісок, крейда, мергеліти - спочатку заморожуються кільцем навколо зони ведення гірничих робіт. Потім усередині створюється ще одне кільце, в якому водотривким розчином перекриваються водоносні шари. В утвореному просторі під енергоблоком робиться цілий комплекс гірничих виробіток і до граніту будується залізобетонний колодязь діаметром 150 метрів.

За задумом авторів проекту, цей колодязь може бути навіть похилим, якщо безпосередньо під електростанцією виявляться геологічні порушення. Опускання четвертого енергоблоку під землю відбуватиметься поступовим видаленням порід біля дна колодязя через бокові шахти.

Для повної гарантії безпеки й надійності над енергоблоком споруджується капсула, а під ним - опорна плита. Після опускання в могильник над капсулою створюється потужний бетонований шар для того, щоб кілометровий шар породи не роздавив енергоблок. У гранітному могильнику, на думку розробників проекту, можна буде захоронити й інші, забруднені радіацією матеріали з 30-кілометрової зони навколо Чорнобильської АЕС, а в перспективі створити поряд національне сховище радіоактивних відходів.

У цього проекту, за словами Бориса Римарчука, безліч переваг, оскільки в чорнобильській зоні сконцентровано 95% радіоактивних відходів України. Для будівництва є вже готова інфраструктура - майданчики ЧАЕС. Здійснити проект можна без іноземної технічної допомоги, тільки за участю українських спеціалістів і потужностей наших машинобудівних підприємств. Крім того, вирішується проблема зайнятості для населення міста Славутич.

Важливо й те, що запропонована технологія захоронення енергоблоку давно вже успішно застосовується в шахтних роботах і тому абсолютно надійна з точки зору техніки безпеки самих будівельників шахти. Але головний аргумент на користь проекту - відносна дешевизна - 1,5 млрд. доларів США, у той час як проект будівництва "Укриття-2" потребуватиме від 7 до 10 млрд. доларів і участі фахівців з усього світу.