МЕНЮ

«Зміна поведінки людей дасть ефект тільки за декілька тижнів»

Аліса ПОЛІЩУК, «День»
26 березня, 2020 - 20:20
Володимир ПАНІОТТО про останні соціологічні дані КМІСу щодо ставлення українців до коронавірусу

Кожна країна намагається по-своєму боротися зі зростаючою загрозою збільшення кількості жертв від коронавірусу. Найбільш популярними методами залишаються карантинні заходи та обмеження. Так, всеукраїнський карантин було розпочато 12 березня, попередньо він закінчиться 24 квітня. Вже два тижні українці привчаються жити у новому режимі: залишатися вдома, дезінфікувати руки та речі, менше користуватися громадським транспортом, дистанційно працювати. Однак за умов нестачі масок та дезінфікуючих засобів, проблемах з роботою та халатним ставленням деяких верств населення до загрози, постає логічне питання: як українці дотримуються умов карантину?

Відповідь спробували дати у Київському міжнародному інституті соціології, провівши опитування на онлайн панелі Inpoll. Всього було опитано 402 респондента, що мешкають в усіх регіонах України (на підконтрольних територіях) за квотною вибіркою, що репрезентативна для міського населення України віком від 18 років, які користуються Інтернетом (тобто приблизно 80% міського населення).

За результатами соціологічного дослідження майже 90% населення турбує поширення коронавірусу в Україні, з них 35% турбує дуже сильно. 

На запитання «Як Ви вважаєте, заходи щодо забезпечення карантину в Україні повинні бути більш жорсткими, ніж зараз, менш жорсткими або ж вжиті заходи цілком адекватні?», відносна більшість (40%) відповіла, що заходи мають бути більш жорсткими. Третина (33%) вважають, що заходи цілком адекватні і 22% вважають, що заходи повинні бути менш жорсткими, введено занадто багато непотрібних обмежень. Тобто 75% опитаних підтримують введені заходи чи вважають, що вони мають бути ще більш жорсткими.

«У нас були деякі складнощі після поширення карантинних заходів, — коментує «Дню» генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології, Володимир ПАНІОТТО. — Ми зупинили багато досліджень, які проводили і тільки зараз переорієнтувалися на телефонні та онлайн-опитування, адже наші замовники також призупинили роботу. Нам треба було перебудувати нашу мережу, бо навіть телефонні опитування — це, зазвичай клас інтерв’ю, коли 30—70 людей сидять поруч, тому треба було перевести це все на сервери та роздільну, дистанційну роботу вдома, а також забезпечити контроль та навчання. Про загальні зміни в суспільстві поки що сказати важко, все залежать від того, скільки триватимуть карантинні заходи.

Щодо нашого дослідження треба сказати, що на мій погляд, є невідповідність тих людей, хто досить серйозно поставився до цієї загрози, і тих, кого це зовсім не турбує — їх досить мало, 6%. Незважаючи на таку кількість стурбованих людей, в той же час, дослідження показує, що не всі рекомендації виконуються. Тільки рекомендацію часто мити руки дійсно виконують фактично 97%, а 73% завжди. Це те, що люди роблять. Виходять з дому тільки у разі крайньої необхідності всього 15%, маску одягають 47%, правда проблема у тому, що з них 23% не одягають через нестачу масок. Завжди одягають їх тільки 23%. Рекомендацію не користуватися громадським транспортом не виконують 20%, але ми не уточнювали чому, тому ці люди можуть входити у категорію, яка має право пересуватися. Правило дезінфікувати мобільні телефони та інші речі, повернувшись додому, взагалі не виконують чи рідко виконують 37%, хоча, наприклад, Уляна Супрун пише, що вдома більша ймовірність захворіти через те, що люди не дезінфекють речі. Адже вірус може зберігатися на поверхнях по кілька діб. Завжди виконують цю рекомендацію тільки 31%. Те ж саме стосується торкань кнопок ліфту, ручок дверей у рукавичках або серветках — рідко виконують чи взагалі не виконують більше половини. І завжди уникають контактів з іншими людьми лише 26%. Тож можна говорити, що поки правила виконуються недостатньо ретельно.

Взагалі, епідемія розвивається за, так званою, S-кривою: спочатку йде дуже повільно, потім швидкий етап зростання, далі, коли багато людей перехворіли, рівень починає зменшуватися. Зараз ми переходимо на етап швидкого зростання, у тих країнах, де починалося розповсюдження епідемії, на цьому етапі після перших ста інфікованих, за тиждень вже переходило через тисячу. Тому, можливо, зараз люди побачать, що це дійсно небезпечна хвороба і будуть більше дотримуватися карантинних рекомендацій. Проте проблема у тому, що цей вірус підступний через великий інкубаційний період. Тож велика частина населення захворіє, і зміна їх поведінки дасть ефект тільки за декілька тижнів».