Зелень, пряні трави, квіти овочі та розсада

Усе це вирощують молоді люди з інвалідністю у власному тепличному господарстві під Вінницею

У межах соціальних майстерень, які допомагають соціалізувати та зайняти роботою молодь з інвалідністю, Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця» розгорнула тепличне господарство. Встановили теплицю площею у 100 м2, яка обладнана автоматичним крапельним поливом, опаленням, освітленням, вентиляцією та кількаярусним устаткуванням для комплексного вирощування рослин. Її простір безбар’єрний, тому повноцінно працювати в господарстві можуть люди на інвалідних візках. Загалом у групі «агрономів» працює 16 осіб з інвалідністю та 10 осіб, які надають їм супровід. На базі теплиці створено 8 робочих місць, молоді люди працюють почергово, згідно з індивідуальними графіками. Цього року вони висіяли помідори, огірки, перці, брюссельську капусту, кольрабі, квіти й різноманітні пряні трави і вже зібрали щедрий урожай.

«Ідею соціалізувати людей з інвалідністю через працю перейняли у польських колег. Ми побачили масштабне господарство: теплиці й городи, коні та кози, велика сироварня. Там живуть і працюють люди з такими ж фізичними можливостями, як і наші підопічні. Цей досвід дуже надихнув, і я твердо прийняла рішення знайти спосіб облаштувати сучасну теплицю й у нас на Вінниччині. Вдалося реалізувати цю ідею через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проєкту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (проект ПРОМІС)», — каже Світлана ДЕМКО, голова Ради Асоціації захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця».

Окрім тепличного господарства, організація орендувала додаткову землю для обробки. На території соціальних майстерень є 40 соток землі, де вирощують городину, щоб доповнити харчування підопічних і персоналу здоровими, екологічно чистими продуктами. Розсаду з теплиці переносять дозрівати у відкритий ґрунт, а також її беруть молоді люди з інвалідністю для вирощування вдома. Крім того, вони можуть брати й готові овочі, аби пригостити рідних, а заодно показати плоди своєї праці. Таким чином Асоціація вже другий рік поспіль повністю забезпечує овочами, консервацією та соліннями своїх представників і користувачів послуг реабілітаційних програм. Надалі продукцію, виготовлену в соціальних майстернях, планують продавати. Для цього нещодавно побудували «Крамницю здобутків». Карантин трохи пригальмував ремонтні роботи у приміщенні, але вже зовсім скоро двері крамниці буде відчинено для відвідувачів. Зараз представники Асоціації вже готуються до проведення першої інклюзивної виставки-ярмарку «Свято врожаю».