МЕНЮ

Увічнюють Праведників світу

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
11 липня, 2019 - 20:57
Дніпропетровщина — перша у світі за кількістю вулиць, названих їхніми іменами

Про це й про перейменування міських та сільських вулиць на честь Праведників світу говорили на міжнародному форумі у Дніпрі. Наразі в населених пунктах області є 14 вулиць названих іменами місцевих жителів, котрі рятували євреїв під час Голокосту і Другої світової війни. Це більше, ніж будь-де у світі. «Історія Другої світової — це не лише масові вбивства, а й приклади опору геноциду. Так, під час Голокосту українці та представники інших національностей рятували життя євреям. Завжди — з ризиком для себе і власних родин. Увічнити пам’ять про такі героїчні вчинки — обов’язок нащадків», — зазначив директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» та Музею «Пам’ять єврейського народу і Голокост в Україні» Ігор ЩУПАК. На честь Праведників світу, зокрема, перейменували вулиці у Дніпрі, Кам’янському, Нікополі, Новомосковську. Пам’ять про героїчні вчинки простих людей закарбували і в назвах сільських вулиць у Криничанському, Магдалинівському, Дніпровському, Нікопольському, Синельниківському районах.

«Одну з вулиць у Дніпрі — колишню Ясну — перейменували на честь родини Зубкових. Подружжя надало притулок дев’ятирічній Неллі Гордон, родичі якої загинули, — розповів заступник директора Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» і Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» Єгор ВРАДІЙ. — Поліцаї викликали Марію Зубкову на допит. Та переконувала їх, що дівчинка — їхня родичка. Врешті-решт захистили дитину, а згодом — удочерили. Після війни трапилося диво — повернувся й батько Неллі». Декілька життів урятував також мешканець Нікополя Федір Вовк, котрий очолював місцеве підпілля ОУН, а пізніше став віце-президентом УГВР. До війни він був директором школи №9. Зараз там — пам’ятна табличка. На честь Федора Вовка перейменували й вулицю в місті — колишню Проектну-5.

«Це благородна ініціатива Дніпропетровщини — увічнити пам’ять про Праведників народів світу у вуличних назвах. Сподіваюся, у Львові її також підтримають», — сказав віце-ректор Українського католицького університету, член-засновник Української Гельсінської групи Мирослав МАРИНОВИЧ.

Загалом налічують 70 Праведників світу, котрі мешкали на Дніпропетровщині у роки Другої світової. Міжнародний форум «Ті, хто повертають віру в людину: Праведники народів світу Дніпропетровщини» організувала Дніпропетровська облдержадміністрація спільно з Українським інститутом вивчення Голокосту «Ткума» та Музеєм «Пам’ять єврейського народу і Голокост в Україні».