МЕНЮ

Українець претендує на участь у місячній програмі США

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
4 грудня, 2018 - 11:57
Засновник Firefly Space Systems Максим Поляков відкрив цього року в Дніпрі науково-дослідний і дослідно-конструкторський центр

Космічне агентство NASA опублікувало список із дев’яти американських компаній, з якими збирається співпрацювати над відправкою апаратів у межах програми NASA CLPS. Одну із цих компаній заснував українець, котрий проживає у США. Обрані компанії зможуть позмагатися за гроші агентства — всього понад 2,6 мільярда доларів, надаючи послуги з доставки наукових вантажів або техніки на поверхню Місяця. У список NASA увійшли Lockheed Martin, Astrobotic, Moon Express, Masten Space Systems, Deep Space Systems, Draper, Intuitive Machines, Orbit Beyond і Firefly Aerospace. Саме в останньої компанії — українське коріння. Компанія створена на базі Firefly Space Systems, яку 2017 року викупив і перезапустив український підприємець і засновник Noosphere Ventures 41-річний Максим Поляков. Він народився і навчався в Запоріжжі, а згодом у Дніпрі. В Україні займався бізнесом в IT-сфері. Останніми роками підприємець захопився перспективними науковими ідеями. Його компанія Firefly Aerospace розробляє легкі транспортні ракети для доставки вантажів на навколоземну орбіту. Її головний офіс міститься у США, а R&D-центр — науково-дослідний і дослідно-конструкторський центр підприємства — відкрився у Дніпрі 2018 року. Там розробляють електрореактивний двигун та супутник. Центр обладнаний найбільшим промисловим 3D-принтером в Україні, призначеним для високоякісного друку металом.

Компанія ще не проводила тестових або комерційних запусків — перші випробування намічені на 2019 рік. Як повідомляється в інтернеті, Firefly Aerospace отримала дозвіл від ВПС США на використання стартового майданчика на авіабазі Ванденберг. Перший пуск ракети-носія Alpha заплановано на третій квартал 2019 року, а наприкінці 2021 року заплановано вийти на здійснення двох запусків на Місяць. Про цей носій відомо, що він працює на киснево-газовому двигуні. Ракета Firefly Alpha має виводити до 1000 кг вантажу на низьку навколоземну орбіту і до 600 кг — на сонячно-синхронну орбіту. У конструкції ракети використовуються композитні матеріали, зокрема вуглецеве волокно. Для спрощення конструкції двигуна застосовується технологія витіснення, за використання якої стиснений газ витісняє пальне та окислювач із баків, дозволяючи обійтися без турбонасоса. Вартість одного пуску такої ракети, за розрахунками, має становити 15 млн доларів США.