МЕНЮ

Символ єдності з Європою

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця
16 травня, 2019 - 20:00
У Вінниці відкрили оновлений пам’ятник на честь здобуття містом Магдебурзького права

У невеликому сквері на вулиці Оводова, що в історичному центрі міста, встановили колону, яка символізує давню культурно-правову єдність українських земель з Європою, а саме: здобуття містом Магдебурзького права, 380-річчя якого відзначалося торік. Під час урочистого відкриття міський голова Сергій Моргунов разом з представниками історичної спільноти міста і Центру історії Вінниці заклали капсулу часу, в якій розмістили послання до вінничан 2040 року. Адже саме того року Вінниця відзначатиме 400-річчя одержання Магдебурзького права.

Історія пам’ятника сягає ще початку минулого століття. Тоді гранітну колону, увінчану кулею, виготовили майстри відомого на всю Європу підприємства Франца Ярошинського. На жаль, інформація про те, якій саме події мали присвятити пам’ятник, — не дійшла до нас. Натомість відомо, що 1921 року більшовицька влада встановила колону на місці сучасної Європейської площі на честь вшанування «Борців за владу Рад». А 1974 року під час створення Меморіалу Слави її перевезли до села Павлівки Калинівського району. Відшукали пам’ятник 2015 року завдяки соціальним мережам. Позаторік завдяки зусиллям Центру історії Вінниці та активістів Вінницького історичного товариства символ єдності Вінниці з Європою повернувся до міста і розпочалася реставрація.

«Однією з ключових внутрішніх європейських рис нашого міста є тяглість до врядування. У Вінниці влада і громада чують одне одного і співпрацюють між собою, виробляють спільне бачення майбутнього і йдуть до цієї мети, — відзначає директор Державного архіву у Вінницькій області Юрій ЛЕГУН. — Здавалося б, це абсолютно нормальний стан для будь-якого сучасного міста, але навіть сьогодні, на початку ХХІ століття, величезна кількість міст світу не мають можливості користуватися врядуванням, навіть у сусідній Росії лише десять великих міст можуть обирати своїх керівників, а всі решта — під тиском центральної влади... Вінниці пощастило долучитися до когорти європейських міст ще 1640 року, коли громада здобула Магдебурзьке право, яке надало їй можливість обирати своє керівництво і реалізовувати ті надії і плани, які вони мали. Сьогодні на честь цього права ми відкриваємо семиметрову багатотонну колону з тим баченням, що так само непорушно і твердо, як вона стоїть у центрі Вінниці, так само і наша громада матиме можливість визначати своє майбутнє, йти тим шляхом, який вона обрала самостійно».

Для розміщення відреставрованої колони у сквері облаштували відпочинкову локацію: поклали плитку, встановили вуличні ліхтарі, лавиці, урни, створивши таким чином затишне місце для відпочинку вінничан. І вони вже ним активно користуються.

Загальна вартість усього проекту з реставрацією монумента — понад 1,2 млн грн.