МЕНЮ

Сповільнити епідемію

Інна ЛИХОВИД, «День»
28 липня, 2020 - 19:23
У ВООЗ скликають надзвичайний комітет через новий сплеск COVID-19 — як реагує Україна?

На коронавірус уже захворіло понад 16,5 мільйонів людей у світі. Лідирують США та Бразилія. Всесвітня організація охорони здоров’я відзначає, що за останні шість тижнів число випадків захворювань на COVID-19 приблизно подвоїлося. Через це глава ВООЗ Тедрос Аданом Гебреісус цього тижня скликає засідання надзвичайного комітету — відповідно до вимог міжнародних медико-санітарних правил.

Незважаючи на те, що ВООЗ із початком пандемії коронавірусу проявила себе неоднозначно (лікування сумнівними і неперевіреними доказовою медициною препаратами, двоякі пояснення щодо носіння масок тощо), реакцію організації на поширення у світі вірусу все одно слід брати до уваги. Тим паче, що в Україні останнім часом фіксується приблизно по 900 нових випадків щодня: 28 липня — 919, 27 липня — 807, 26 липня — 920, а 25 — 1106. У середині липня йшлося про те, що Україна досягла свого плато в поширенні епідемії. Нині ж реальністю є черговий стрибок. Загалом станом на 28 липня в Україні лабораторно підтверджено 66 575 випадків COVID-19.

Громадяни в соцмережах нарікають на те, що в громадському транспорті, в магазинах, курортних населених пунктах дедалі більше людей ходить без масок — або забувши про епідемію, або ж повіривши в теорію змови. До речі, така позиція останнім часом теж досить поширена: дехто вважає, що пандемія — це суцільний експеримент міжнародної влади над людством. Але факт залишається фактом: цифри зросли, небезпека підхопити коронавірус нікуди не зникла, а громадяни повинні адаптуватися до нових умов життя.

«Поширення епідемії в Україні, судячи із загальнонаціональної статистики, перейшло до прискорення. Якщо його темпи збережуться, через 10 — 14 днів кількість нових хворих подвоїться, — пояснює кандидат фізико-математичних наук, член «Робочої групи з математичного моделювання проблем, пов’язаних з епідемією коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні» Ігор ІВАНОВ. — Як у світі, так і, можливо, в Україні, з огляду на ситуацію в Одеській області, одним із осередків поширення хвороби стали курорти. Можлива реакція з боку влади — посилення контролю за дотриманням маскового режиму в приміщеннях, а з боку суспільства — відповідальніше ставлення до дотримання. За даної ситуації, на мою думку, важливо зрозуміти, що має бути діалог між суспільством і владою. Добре видно, що у країнах, де такий діалог є, тобто є досить високий рівень довіри між ними, хвороба знаходиться під контролем. Це здебільшого розвинуті країни Заходу. Я про те, що самим лише примусом становищу не зарадити. Люди й самі мають розуміти серйозність проблеми, щоб їх не доводилося примушувати. Бо інакше це все буде імітація. Адекватність сприйняття ситуації має ключове значення».

Втім, роз’яснювальної роботи з українським суспільством досі ніхто не проводить. Щоденні звіти про кількість нових хворих і зроблені тести не рахуються. А самостійно усвідомити рівень небезпеки вдається не всім.