Штучні перепони до вишів

Які порушення зафіксували громадські спостерігачі при вступі мешканців ОРДЛО та Криму

У 2020 році процедуру вступу дітей з ОРДЛО й Криму спростили — вони мали змогу вступати без ЗНО, навіть без паспорту. Також був розширений перелік вишів, у які можуть вступати випускники навчальних закладів з тимчасово окупованих територій без зовнішнього незалежного оцінювання. Для них вступна кампанія триватиме до 23 жовтня.

На початок вересня 1329 випускників шкіл з окупованих територій стали студентами вищих навчальних закладів (321 — з Криму). Це — дані Міністерства освіти і науки України. При цьому торік без законодавчих послаблень студентами українських вишів стали 1600 дітей з непідконтрольних Україні територій (з них  260 — з Криму).

Разом з тим представники громадських організацій звертають увагу, що у поточному році не всі бажаючі зможуть вступити через «саботування в університетах та державних органах». Із 31 липня по 7 серпня представники громадськості вивчали ситуацію із вступом дітей із непідконтрольних територій у 60 університетах. За їхніми словами, вибірка — не репрезентативна, але показує певні тенденції.

— Дослідження показало, що на сайтах більшості вишів інформація була оновлена для місцевого населення, для вихідців з Донбасу та Криму — застаріла. Друге — де жити? Як правило, вступників під час процедури вступу супроводжують родичі, тобто житло потрібне й для них. Ми побачили, що не було єдиного правила надання житла: деякі виші на один день надавали гуртожиток, деякі просили за це певні кошти, — розповіла менеджерка неурядової організації «Stabilization Support Services» Валерія ВЕРШИНІНА. — Абітурієнти знали, що паспорт — не обов’язковий при вступі, але частими були випадки, що від них вимагали паспорти, і це фактично означає, що ці діти можуть не встигнути зробити документи. Неочікуваною для нас проблемою стала ситуація із довідками внутрішньо переміщеної особи (ВПО). В органах, які надають ці довідки,  їм не просто відмовляють, а відсилають позиватися до суду. У такому випадку ці діти втрачають час. Таким чином ми маємо ситуацію, що дуже позитивні зміни саботують на місцях, і частина дітей змушена повернутися назад.

Ще однією проблемою стало запровадження обов’язкової самоізоляції після перетину пунктів пропуску (спочатку її відмінили, зараз знову самоізоляція є обов’язковою). Також перепони виникали з боку окупаційної влади як на Донбасі, так і в Криму

— Спрощена процедура подання документів в українські виші виглядала доволі непогано. Випробуванням були «правки» з початку поширення  коронавірусу: так, РФ прийняла рішення про заборону багаторазового перетину кордону Криму — випускники стали заручниками. Громадські організації  постаралися відреагувати, але загроза того, що не всі бажаючі зможуть поїхати, залишається до 23 жовтня, — зазначив представник ГО «Крим SOS» Денис САВЧЕНКО.

Представники громадськості вважають, що основна проблема в тому, що не існує єдиного тлумачення спрощених правил для вступників із Донбасу й Криму, немає комплексного підходу, а виші не демонструють зацікавленості в цих абітурієнтах.