Шанс для «літаючої тарілки»

Мінкультури внесло споруду до реєстру пам’яток

Два роки тому будівлю з «літаючою тарілкою» на Либідській площі запланували під реконструкцію власники торгово-розважального центру Ocean Plaza, що розташований поруч. Власне, будівля з «тарілкою» перебувавала на той час у них в оренді. Тож «Український інститут науково-технічної експертизи та інформації», розміщений раніше в модерновій споруді, ризикував перетворитися на черговий торговий комплекс. Оскільки «тарілку» на Либідській офіційно визнано видатним твором архітектури модернізму, столична громада сказала рішуче «ні» планам інвестора. Як знак поступок, орендатори пообіцяли відновити будівлю до належного вигляду, а одне з приміщень віддати під музей науки.

Ремонт будівлі справді почався цього літа. Однак ініціатор цього — архітектор Віталій Молочко та меценатський проєкт «Українска скрипка 1000 років», за їхні кошти було відремонтовано дах купола (випуклої лінзи) «літаючої тарілки».

Ремонт приурочували до 90-річчя від дня народження автора проєкту, архітектора Флоріана Юр’єва. Той у свою чергу заповів створену споруду державі. Також він попросив Президента визнати будівлю національним пам’ятником архітектури. Охоронний статус унеможливить будь-які реконструкції чи нищівні перетворення із об’єктом.

Тож «літаюча тарілка» отримала шанс на порятунок, який підсилює нове рішення президії ради Міністерства культури та інформаційної політики України — про внесення будинку УкрІНТЕІ до реєстру пам’яток архітектури та монументального мистецтва. «Будівля є унікальною за своїм архітектурним рішенням. Продумані акустичні ефекти та планування першого рівня роблять її однією з небагатьох таких будівель у столиці. Після реставрації споруда може стати сучасною концертною залою, — коментував новину міністр культури Олександр ТКАЧЕНКО. — Об’єкт у тренді епохи світового модернізму того часу. Уявіть, який виклик кинув Флоріан Юр’єв для радянського періоду. Це був прорив. З боку міністерства ми зробили усе можливе. Передаю естафету Київській міській державній адміністрації та Віталію Кличку».

Тепер КМДА повинна внести «тарілку» в список щойно виявлених пам’яток об’єктів культурної спадщини. «Це дозволить нам завершити процес внесення її до державного реєстру пам’яток місцевого значення. Навіщо? Щоб вберегти прекрасний архітектурний об’єкт від «нещасних випадків». А раптом комусь захочеться звільнити місце під торговий центр. У вас на це п’ять днів (від 8 жовтня. — Ред.)», — додав Ткаченко.

У коментарях до допису міністра ексдепутат Ігор Луценко слушно зауважив, що на Подолі є ще одна національна пам’ятка архітектури, Гостинний двір, яку теж треба рятувати і де якраз мерія відіграє не останню роль, її завдання — прискорити процес передачі об’єкта у комунальну власність. Гостинний двір досі на балансі Фонду держмайна. Якщо з «тарілкою» будуть зволікати так само довго, як із Гостинним двором, то шанси на збереження зменшуються. Та й крім внесення до охоронного списку мерія чи міністерство, залежно від того, на чиєму балансі об’єкт культурної спадщини, повинні створювати та фінансувати проєкти відновлення пам’яток.