МЕНЮ

...Про мури, міри і наміри

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
11 липня, 2019 - 21:03
У Львові відбудеться конгрес культури «Перехід 1989»

Організатори цієї масштабної для українського інтелектуального та мистецького середовища події — громадське об’єднання «Вірменська, 35», муніципальна інституція «Інститут стратегії культури», місія якої — аналітична підтримка інституцій та ініціатив у царині культури, підвищення інституційної спроможності та сприяння розвитку потенціалу культурних середовищ Львова, спільно зі Львівською міською радою. Проект реалізовують за підтримки Українського культурного фонду.

На конгресі «Перехід 1989», участь у якому візьмуть приблизно двісті представників сфери культури України та Європи, обговорюватимуть власний культурний досвід за останні 30 років, також напрацьовуватимуть рекомендації для цієї сфери. Про це «Дню» розповіла промоменеджер заходу Галина ГУЗЬО і додала, що «Перехід 1989» започаткує традицію конгресу-бієнале і стане платформою для систематичного обговорення, ревізії та вироблення стратегії в царині культури. Перший конгрес, який заплановано на жовтень, хронологічно і метафорично відштовхуватиметься від 1989 року. Складатиметься із дискусійної та мистецької програм. Матиме три тематичних блоки, в межах яких відбуватимуться дискусії: «Мури», «Міри» і «Наміри».

«Учасники конгресу спробують спільно означити, як і що змінилося в культурному просторі незалежної України після падіння Берлінського муру і розпаду СРСР. Як на культурний процес та українське суспільство загалом вплинули різні феномени та події минулого: фестиваль «Червона Рута», діяльність Студентського братства, відновлення державності України та інші знакові події; новітні явища: зростання рівня популізму, окупація території України, глобальне інформаційне перенасичення? Важливим є досвід як України, так і загалом Європи, перед якою нині постає чимало нових викликів», — зазначає Галина Гузьо. І додає, що кожен із трьох тематичних блоків має свого куратора: «Мури» — журналіст, громадський діяч Антін Борковський; «Міри» — завідувачка кафедри культурології гуманітарного факультету Українського католицького університету, експертка проекту CHOICE Зоряна Рибчинська; «Наміри» — викладач кафедри культурології УКУ, музеолог, співзасновник «Асоціації музеїв та галерей» Зеновій Мазурик.

Окремою складовою конгресу стане трієнале сучасного мистецтва «Український зріз». Роботи, що їх представлять в експозиції, — це художнє осмислення ситуації «переходу», формального перевдягання радянських обрядів у патріотичну обгортку, браку нових смислів. У команді трієнале: куратор — перфомер, живописець, графік, куратор і координатор низки арт-проектів та фестивалів, співзасновник «Інституту актуального мистецтва» (Львів) Влодко Кауфман; співкуратор — медіахудожник, автор та співкуратор багатьох мистецьких проєктів в Україні й за кордоном Сергій Петлюк; координаторка — співзасновниця та арт-координторка мистецьких проєктів МО «Дзиґа», арт-директорка фестивалю «Дні мистецтва перформанс у Львові» (з 2011 року) Лідія Савченко-Дуда. І це вже буде четвертий «Український зріз», тоді як попередні відбувалися в Польщі.

Координаторка конгресу «Перехід 1989» — в. о. директора Інституту стратегії культури Юлія Хомчин.

Щодо учасників події, то це — митці, критики, менеджери у різних сферах культури, історики, культурологи, філософи, дипломати, представники державних, муніципальних, приватних культурних інституцій, мистецьких формувань. «Очікуємо, що завдяки актуальній тематиці, залученню експертів, періодичності конгрес сприятиме змінам усієї екосистеми культури України, — відзначає Галина Гузьо. — Це можливість осмислювати здобутки і проблеми, спільно напрацьовувати актуальні культурні тенденції, започатковувати проєкти. Інший важливий аспект — популяризація теми культури в суспільстві».