МЕНЮ

«Прагнемо, щоб Україна залишилась космічною державою...»

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
24 червня, 2020 - 18:54
КБ «Південне» та «Південмаш» виступили на захист голови ДКАУ

Вони звернулися з відкритими листами до Президента України Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, які оприлюднено на офіційних сайтах цих всесвітньовідомих підприємств. «Ми дуже занепокоєні ситуацією, яка виникла навколо новопризначеного голови Державного космічного агентства України. Після перемоги пана Усова на конкурсі та його вступу на посаду ми отримали надію, що космічна галузь України нарешті отримала сучасного керівника, який проведе всі нагальні реформи та зупинить кризові явища, що роками накопичувалися в галузі. Ми хочемо заявити, що підтримаємо пана Усова та його наміри щодо створення передумов для подальшого розвитку космічної діяльності в державі. За цей нетривалий час ми встановили конструктивний діалог та почали вирішувати нагальні проблеми галузі — в першу чергу, це стосується підготовки Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України, якої немає вже три роки. Хочемо наголосити, що без зазначеної програми подальший розвиток космічної індустрії не є можливим», — пишуть ракетники з КБ «Південне».

За їхніми словами, новий голова ДКАУ почав займатися практичними питаннями, якими багато хто до нього не хотів та не збирався займатися взагалі. Це стосується комплексу питань, які потребують вирішення за проєктом «Циклон-4», надання реальної підтримки ДП «КБ «Південне» у вирішенні питання встановлення плідної взаємодії з європейськими партнерами в космічній сфері, сприяння розвитку діалогу з канадською стороною щодо продовження реалізації українсько-канадського проєкту «Циклон-4М», конкретних заходів щодо визначення шляхів вирішення найбільшого проблемного питання виведення із глибокого кризового стану виробничого підприємства ДП «ВО ПМЗ» та багато іншого.

Ракетники просять Президента та прем’єр-міністра прислухатись до позиції ДП «КБ «Південне», підтримати пана Усова та дати достатньо часу для того, щоб новий Голова ДКАУ зміг продемонструвати реальні результати своєї діяльності та звітувати про власні досягнення чи помилки, на основі яких вже можна буде робити висновки та приймати відповідні рішення. «Прагнемо, щоб Україна залишилась космічною державою і не втратила свій унікальний науковий та виробничий потенціал, який робить її відомою у всьому світі», — говориться у листі КБП.

Із занепокоєнням спостерігають «за атакою на новопризначеного голову Державного космічного агентства України Володимира Усова» й на заводі «Південмаш». «Звертаємо вашу увагу на те, що з вступом пана Усова на посаду «Південмаш» отримав шанс на реформи та відродження. Хочемо задекларувати свою підтримку пану Усову та його команді. Ми також підтримуємо його концепцію реформування космічної галузі України. За перші п’ять місяців роботи нової команди Державного космічного агентства нарешті почали вирішуватись болючі питання «Південмашу» — такі як виплата боргів по заробітній платі, корпоратизація, залучення інвестицій та підготовка Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України. Останньої немає вже три роки, що робить розвиток галузі неможливим. Ми просимо пана Президента та пана Прем’єр-міністра прислухатись до нас, як до професіоналів індустрії — це дасть галузі шанс на відновлення. «Прагнемо, щоб Україна не втратила статус космічної держави та свій виробничий потенціал».

Як повідомив 20 червня на своїй сторінці у соцмережі «Фейсбук» відомий адвокат та громадський діяч Масі Найем, біля сотні народних депутатів України із різних фракцій підписали звернення до уряду — прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Ігоря Петрашка. «Вони вважають, що голова Державної космічної агенції України не може належним чином виконувати свої обов’язки, у тому числі через відсутність спеціальної перевірки та можливої причетність до корупції. Депутати запевняють, що Володимир Усов не лише не довів свою компетентність і професійність, а й саму відповідність займаній посаді. За п’ять місяців діяльності новий очільник не представив стратегій розвитку агенції та галузі. Хоча, разом із тим, у гучних інтерв’ю повідомляє про амбітні плани завоювання найближчих планет. Судячи із офіційного сайту Держкосмосу, головним досягненням установи за останні півроку стало створення офіційних каналів у Телеграм та на Ютубі. Будь-яку критику можна списувати на політичні маніпуляції, але ж є об’єктивні аргументи, які проти пана Усова. І реакція на критику має бути адекватною», — написав М.Найем.

Нагадаємо, Володимир Усов — у минулому успішний бізнесмен, творець стартапу Kwambio, що спеціалізується на 3D-друку керамічних і металевих виробів. Як відзначають, послугами його компанії користуються Coca-Cola, General Electric, Cristian Dior і окремо — NASA. У лютому 2020 року очолив Державне космічне агентство України. В одному з недавніх інтерв’ю він заявив, що Україна спроможна «вибити російські компанії з американських космічних проектів».