МЕНЮ

Поетапне дослідження культурного шару

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця
5 листопада, 2019 - 11:04
У Вінниці всі архітектурні пам’ятки внесуть до Археологічного атласу

Документ із розгорнутою базою археологічних пам’яток, враховуючи приєднані 2015 року території, розпочав виготовляти департамент архітектури та містобудування Вінницької міської ради. Він стане інструментом поетапного дослідження культурного шару міста в розрізі археології і стане підґрунтям майбутньої програми з археологічних досліджень. Завдяки їй можна буде проводити археологічне, історичне дослідження об’єктів та територій центрального історичного ареалу Вінниці, у тому числі підземної спадщини міста. До створення Археологічного атласу залучають спеціалістів Вінницького обласного краєзнавчого музею, сектору охорони культурної спадщини Вінницької ОДА, науковців із Вінницького педагогічного університету імені Коцюбинського, Державного архіву Вінницької області та Центру історії Вінниці.

«Збереження культурної спадщини в центральній частині міста — це важливе питання. Тому ми приймаємо рішення щодо створення Археологічного атласу. Вважаю, що департаменту архітектури і містобудування та головному архітектору міста необхідно звернути увагу на те, як здійснюється реконструкція історичних будівель у центральній частині міста, бо я спостерігаю ситуацію, що деякі об’єкти спільної комунальної власності фактично знищуються, — відзначив міський голова Вінниці Сергій МОРГУНОВ під час нещодавньої сесії міськради. — І якщо ми говоримо про Археологічний атлас, то ви повинні достатньо інтенсивно попрацювати в цьому напряму. Тим паче, що з погляду збереження археологічної спадщини ми почали працювати ще в 2015 році, коли почали проводити археологічна розкопки. Тому всі ці речі ми повинні ефективно застосовувати і не тільки в центральній частині міста».

Як писав «День» (№ 163 від 10 вересня 2019 р.), наприкінці літа в середмісті Вінниці на місці будівництва офісного центру розкопали кілька підземних приміщень. Новина одразу спричинила чималий резонанс серед вінничан. Адже знахідка насправді виявилася вражаючою: будівельники розкопали чотири арочні проходи та три приміщення зі стрілчастими арками, дерев’яною підлогою та отворами для вентиляції. Очевидно, це спонукало міську владу до комплексної систематизації й оцінки археологічної культурної спадщини. Адже досі ґрунтовного історичного чи археологічного дослідження про підземелля Вінниці ніхто не робив.