МЕНЮ

«Нічийний»...

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
1 червня, 2020 - 21:02
Що стоїть за повідомленням про те, як на Волині суд виселив підприємця з приміщення монастиря XVII століття

Споруда колишнього монастиря капуцинів розташована у самому центрі волинського містечка Любешів. У побуті місцеві називають її кляштором. Тут, у колегіумі ордена піарів, протягом 1753 — 1758 років навчався національний герой Польщі, соратник одного із засновників США Бенджаміна Франкліна та ад’ютант першого президента США Джорджа Вашингтона — Тадеуш Костюшко. Келії монастиря збудовані у 1684 — 1693 роках, але споруда, хоча перенесла багато випробувань за ці століття, ще досить міцна. Свого часу тут розмістили чимало установ та закладів — від кафе до редакції районної газети. І яким же було моє здивування, коли колеги якось показали мені... велику купу нарубаних дров, якими опалюють свої кабінети взимку. Централізованого опалення тут не було і не має. Але це не заважало діяльності «квартирантів».

Коли у Любешові створили ОТГ і її головою став колишній голова Любешівської РДА Олег КУХ, він почав активно добиватися, аби виселити звідси орендарів. Орендарями їх називають за звичкою, але насправді установи та заклади багато років тому, ще за одного із попередніх голів, отримали приміщення... без ніяких договорів. Ділові стосунки трималися, певно, на чесному слові та довірі і приватному спілкуванню. «Нам, звичайно, значно краще, аби були орендарі і сплачували плату у бюджет, — каже Олег Кух. — Але ми спочатку мусимо встановити цивілізовані стосунки. Тому звернулися у Міністерство культури, аби приміщення кляштора внесли у новий реєстр пам’яток архітектури національного значення. Проте пишемо звернення вже, мабуть, по третьому колу. Ні нам нема відповіді, ні народному депутату Ірині Констанкевич, яка подавала депутатський запит. Будемо знову писати...». Поки пишуть, виселяють «квартирантів».

Одні, як державний відділ земельного кадастру, виселився сам, розуміючи, що довго тут не втримається, власник продуктового магазину виселився по суду з апеляціями і скаргами. Нині ж Господарський суд Волинської області «задовольнив позов Маневицької місцевої прокуратури Волинської області в інтересах держави в особі Волинської обласної державної адміністрації та Любешівської селищної ради та зобов’язав господарське товариство звільнити частину приміщення пам’ятки архітектури національного значення — келій монастиря піарів, яку підприємство використовує незаконно. Суб’єкт господарювання без попереднього погодження Міністерством культури України факту передачі у користування приміщень пам’ятки для зайняття підприємницькою діяльністю та укладення договору оренди й сплати коштів до бюджету розмістив у приміщенні монастиря ХVІІ століття у селищі Любешів заклад громадського харчування й кондитерський цех».

Що буде з приміщенням, коли споруду внесуть таки у реєстр пам’яток національного значення? Олег Кух каже, що тут можна буде розмістити багато установ, закладів, центр же містечка. Але спершу, звісно, доведеться вирішувати питання з ремонтом, опаленням. Проте тоді бюджет громади буде отримувати кошти від оренди, а приміщення давнього монастиря матиме більш привабливий вигляд. А не як  зараз...