МЕНЮ

Нездорова битва

Інна ЛИХОВИД, «День», фото Руслана КАНЮКИ, «День»
11 лютого, 2019 - 19:25
Як вплине суд проти Уляни Супрун на медичну реформу

Біля Окружного адміністративного суду міста Києва вчора зібралися десятки людей на підтримку Уляни Супрун і проти неї. У приміщенні суду теж не було де яблуку впасти. Тих, хто ідейно підтримує Супрун, у міністерстві просили приходити на мирну акцію біля суду з зеленим яблуком як символом здоров’я. Тим часом команда Супрун називає суди проти неї атакою на медичну реформу, що ставить під загрозу життя і здоров’я пацієнтів.

Нагадаємо, 5 лютого Окружний адміністративний суд підтримав забезпечення адміністративного позову від народного депутата Ігоря Мосійчука про заборону Супрун вчиняти будь-які дії, пов’язані з реалізацію міністерських повноважень. Причина — вона досі виконувач обов’язків міністра, а не повноцінний керівник Мінздоров’я, плюс — має подвійне громадянство. На цьому аспекті наша газета нещодавно акцентувала увагу («Про «імунітет» до змін», «День» № 22 від 7 лютого), адже питання громадянства досі не врегульовано на законодавчому рівні.

Мати друге громадянство, окрім українського, заборонено, однак немає жодних механізмів для притягнення порушників до відповідальності. Чим власне і користають чимало політиків і бізнесменів. Схоже, історія з Міхеїлом Саакашвілі нічого не навчила нинішню владу. Нагадаємо, спочатку Петро Порошенко за одну ніч надав громадянство екс-президентові Грузії, а потім, коли останній був використаний у внутрішньополітичних розборках і відіграв роль «торпеди» проти опонентів президента, так само за одну ніч він відібрав у нього громадянство. Правда про скандал на весь світ і репутаційні втрати (пригадайте історію із затриманням Саакашвілі, «міхомайдан» тощо), у владі, здається, не переймалися.  

У Міністерстві юстиції за дорученням Кабміну досить швидко підготували клопотання про скасування заборони виконувати обов’язки Уляні Супрун, розгляд якого й відбувся 11 лютого. Захищати в. о. міністра прийшов міністр юстиції Павло Петренко. У п’ятницю, 15 лютого, суд розглядатиме ще один позов, його теж подав народний депутат Ігор Мосійчук про заборону Супрун обіймати посаду в. о. міністра.

Хоча, якщо вірити роз’ясненням, що з’явилися вчора вранці на офіційному сайті Окружного суду, Уляні Супрун ніхто не забороняв працювати на посаді в. о. міністра. Заборона поширена на «визначення політичних пріоритетів і стратегічних напрямків роботи міністерства; участь в ухваленні рішень на засіданнях Кабінету Міністрів України».

Представник Міністерства юстиції нагадав суду, що 2017 року в цьому ж суді було ухвалено дві постанови про правомірність призначення Супрун урядом і покладання на неї виконання обов’язків міністра охорони здоров’я України. А в ухвалу про забезпечення позову Мосійчука лягли оціночні судження — скріншоти з веб-сайтів про можливий факт подвійного громадянства, жодних доказів суду не надано. Як зазначив юрист, позови такого типу можуть подавати лише суб’єкти владних повноважень щодо відповідача, а народні депутати такими не є.

На момент здачі матеріалу до друку судове засідання ще тривало. Проте суспільство не буде розбиратися в усіх юридичних тонкощах, а братиме до уваги те, що лежить на поверхні. Одні скандують, що Уляна Супрун — найкращий медичний реформатор, і якщо її звільнять, реформа потоне. Інші нарікають на її слабкі досягнення. А курс медичних змін поступово переходить у політичний вимір.