Найбільший культурний проєкт

У Вінниці розпочалася реставрація літературно-меморіального музею Михайла Коцюбинського

Перший етап реставраційних робіт, який включає ремонт хати, комори і сторожки, розпочався на території літературно-меморіального музею Михайла Коцюбинського. Завершити ремонт будівель планують до кінця року. На реалізацію цього етапу з бюджету виділили майже 2,5 мільйона гривень. Як повідомив міський голова Вінниці Сергій Моргунов, реалізація наступних планів, які стосувались благоустрою музейної території й оновлення експозиції, буде залежати від економічної ситуації. Адже у цей проєкт інвестуються тільки гроші територіальної громади.

«Найбільший культурний проєкт цього року — реставрація літературно-меморіального музею Михайла Коцюбинського. Його відкрили у 1927 році, і за останні пів століття серйозні відновлювальні роботи не проводилися, — відзначив Сергій Моргунов. — Наше головне завдання — зберегти історичний вигляд садиби письменника, де він народився і жив з перервами 33 роки. У колекції музеї — 97 меморіальних предметів, пов’язаних із життям та побутом родини видатного вінничанина. Щороку заклад відвідують понад 25 тисяч туристів не лише з різних міст України, а й з інших країн. Він вартий уваги туристів і гостей міста. Реконструкція музею буде проведена із максимальним збереженням автентичного вигляду. А головний вхід на територію облаштуємо із проспекту Коцюбинського»

Востаннє реставраційні роботи та оновлення експозиції в закладі здійснювали у 1975 році. Відтак більшість експонатів потребують термінової заміни або відновлення, а музейні фонди — поповнення. І предусім сучасним обладнанням, щоб можна було проводити не лише звичні екскурсії, а й запроваджувати нові форми роботи з відвідувачами — лекції, інтерактиви та віртуальні комунікації. Але найбільше музейники сподіваються, що в межах реставраційних робіт вдасться облаштувати територію закладу, а головне — вберегти старі липи, які висадив орієнтовно 300 років тому дідусь Коцюбинського. Нині деякі з них пошкоджені омелою, і тільки спеціалісти можуть «вилікувати» унікальні «експонати». Зважаючи на обсяги робіт, «перевтілення» музею триватиме щонайменше рік.

Як писав «День» (у № 83 за 15 травня 2018 року),  літературно-меморіальний музей Михайла Коцюбинського — це садиба письменника, де він народився і проживав до 1897 року. Відкрили його 8 листопада 1927 року, а першим директором був молодший брат Михайла Коцюбинського — Хома Коцюбинський. На території садиби, окрім хати, де жили Коцюбинські, збереглися комора, сторожка, є садок, де ростуть липи, груші-глеки, посаджені ще дідом письменника Максимом Абазою, а також привезені Коцюбинським із Криму тамариск і магонія подуболиста, ростуть і субтропічні агави, які так любив письменник. Загалом територія комплексу займає понад 60 соток.