Найбільш урочисто — в селі Бортятин

Як Львівщина відсвяткувала ювілей Богдана-Ігоря Антонича

5 жовтня виповнилося 110 років від Дня народження видатного українського поета, прозаїка, перекладача, літературознавця, громадського діяча Богдана-Ігоря Антонича.

Зважаючи на вагомий внесок Богдана-Ігоря Антонича в національну та світову культуру, Верховна Рада України постановила відзначити цей ювілей на державному рівні, а Львівська обласна рада проголосила на Львівщині 2019 рік роком Богдана-Ігоря Антонича.

Найбільш урочисто ювілей великого поета відзначили на Мостищині, в селі Бортятин, де минули його юнацькі роки й де нині діє музей-садиба родини Антоничів. Тут відбувалися різноманітні зустрічі, презентації, поетичні читання, майстер-класи, концертні дійства. Учні Дитячої школи народних мистецтв, що у Львові, представили виставку «Мистецькі візії Антонича» — понад тридцять робіт, намальованих під враженням прочитаних поезій Богдана-Ігоря Антонича. Виконані вони в техніках живопису, кольорової графіки, витинанки. Цікаво пройшла презентація музейних видань: «Вибрані твори Богдана-Ігоря Антонича», «О поезія щоденних наших справ...», каталог «Художні виставки 2015 — 2019 років». На тематичну зустріч «...Перстень натхнення в серці тремтить» (Б.-І. Антонич) до бортятинців завітали митці, роботи яких експонувалися в Музеї.

Літературно-мистецьке свято продовжилося в Бортятині й 6 жовтня. На подвір’ї музею (колишньої плебанії, де мешкали батьки поета) парох місцевої церкви Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ отець Михайло Пецькович провів спільну молитву за мир в Україні та родину Антоничів. Опісля Народний ансамбль пісні і танцю «Лемковина» та чоловічий вокальний ансамбль «Стожари» чарували присутніх своїм мистецьким умінням. Художники із Харкова, Одеси, Вінниці, Житомира, Кропивницького, Львова представили свої картини, які написали в околицях Бортятина на пленері «Я сказав хвилі: все тривай». Львівська мисткиня, заслужений діяч мистецтв України Ірина Грицюк представила колекцію вбрання, створену за лемківськими мотивами, а львівський писанкар Олег Кищак подарував музеєві колекцію лемківських писанок та оригінальних робіт, присвячених Б.-І. Антоничу.

У Музейній вітальні відбулися поетичні читання, в яких взяли участь студенти й викладачі Кропивницького Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка. Для них і для всіх учасників свята приємною несподіванкою виявилася присутність та виступ великого знавця, пошановувача творчості Б.-І. Антонича львівського поета, письменника, дисидента і громадського діяча Ігоря Калинця. Саме завдяки йому ми сьогодні знаємо, де покоїться прах великого поета на Янівському цвинтарі у Львові.