На Волині копачі бурштину знищують столітні могили

Ліси біля Костюхнівки, Вовчецька та інших маневицьких сіл стали справжнім «клондайком»

Про це повідомляє керівник державного підприємства «Волинські старожитності» Олексій Златогорський, який проводить дослідження у районі сіл Костюхнівка та Вовчецьк Маневицького району.

На початку вересня 1915 року на Волинь прибули польські легіони у складі австрійсько-угорської армії. На початку листопада запеклі бої тривали саме між Великою Ведмежкою і Костюхнівкою. Узимку у навколишніх лісах легіонери почали будувати землянки з доступних матеріалів — дощок знищених будинків. У Вовчецьку з цією метою навіть розібрали церкву.

У подальшому на волинському Поліссі тривали лише позиційні бої. Активні дії розпочалися 4 червня 1916 року наступом російської армії, відомим як Брусиловський прорив. 4 липня тривали бої під Костюхнівкою. В історії Польщі затятість польських легіонерів стала історичним прикладом мужності та героїзму. Щороку напередодні Дня незалежності Польщі у Костюхнівці запалюють факел і доставляють його у Варшаву. У селі вже кілька років діє центр польської культури, для чого сусідня держава викупила приміщення старої школи. Це приміщення і було споруджене у минулому столітті в ті часи, коли Волинь перебувала у складі Речі Посполитої. Поляки вважають, що саме із Костюхнівки і почалася незалежність їхньої держави, другої Речі Посполитої. Неподалік у лісі є цілий меморіал із похованнями польських легіонерів, та одиночні могили знаходять в усій окрузі.

Наразі ж ліси біля Костюхнівки, Вовчецька та інших маневицьких сіл стали справжнім бурштиновим клондайком. Старі поховання, як виявили археологи, бурштинокопачі просто вимивають помпами... Експедиція державного підприємства «Волинські старожитності» виявила два сторічні поховання у районі сіл Костюхнівка та Лісове, це польські легіонери, і могилу російського воїна, який помер у військовому шпиталі, виявили біля села Комарове. Поховання здійснювали саме 1915 року.