МЕНЮ

Мікаель НОБЕЛЬ: «Уся надія на молодих людей»

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
23 вересня, 2016 - 11:39
Внучатий племінник Альфреда Нобеля виступив із промовою на форумі в Дніпрі

У Дніпровському університеті імені Альфреда Нобеля проходить Міжнародний Нобелівський конгрес, присвячений проблемам миру. В його роботі бере участь внучатий племінник А.Нобеля — Мікаель Нобель, який виступив на форумі з промовою.

М. Нобель народився 1941 року в Стокгольмі. Про себе він розповідає, що багато вчився — в Школі бізнесу Гарвардського університету, в аспірантурі Інституту зв’язку в Стокгольмі, докторантурі Університету Лозанни, Швейцарія. М.Нобель — один із засновників родинного Доброчинного фонду Нобелів. Зараз він займається розробками хімічної формули ліків проти раку, ВІЛ і вірусу грипу, бере участь у екологічних програмах. До України, за його словами, він приїхав уперше.

 «Я  запрошений професором одного з японських університетів і проводжу дослідження, присвячені проблемам миру. Тому це справді мене дуже непокоїть, і я дуже радий можливості взяти участь у подібному конгресі. Взагалі-то, я звик говорити про науку, про техніку, про передові технології, але сьогодні мені особливо приємно говорити про мир, оскільки це важливо. На жаль, ми бачимо, що вчені не змогли принести мир на нашу планету. Тому вся надія на молодих людей, таких, як ці студенти», — зауважив М.Нобель у розмові з журналістами.

Він розповів, що сімейство Нобелів у даний час дуже велике —  воно налічує близько 400 осіб.  «У Альфреда Нобеля було два брата — Людвіг і Роберт. Сам Альфред Нобель ніколи не був одружений, і у нього не було дітей. Мій прадід — Людвіг Нобель, тому я внучатий племінник Альфреда. Близько десяти років я очолював Товариство родини Нобелів», — пояснив М.Нобель. За його словами, свого часу він намагався відтворити родинне дерево Нобелів, але воно виявилося таким великим, що було вирішено: нащадки кожного з братів повинні робити свою гілку. «У цій великій рідні я, напевно, єдиний, хто займається науковими дослідженнями  та присвятив своє життя боротьбі за мир», — зауважив М.Нобель. За словами вченого, існує деяка помилка щодо того, що сам Альфред Нобель — винахідник динаміту, боровся за мир. «Захищати ідеї миру його спонукала Берта фон Зутнер. Саме вона підказала Нобелю, що премії могли б давати не лише за досягнення в галузі точних наук, але і за діяльність борців за мир. Вона була  активістка миру й отримала першу Нобелівську премію миру. Так уже склалося, що жінки краще борються за мир, чоловіки роблять це гірше», — зауважив М.Нобель.