Людина, що дала імпульс розвитку Дніпра

Розпочались розкопки на місці ймовірного розташування Лазаревської церкви, де може бути розташована могила Олександра Поля

У Севастопольському парку Дніпра розпочались розкопки на місці ймовірного розташування Лазаревської церкви, де може бути розташована могила Олександра Поля — відомого мецената та почесного громадянина Катеринослава. Упродовж двох місяців тут працюватиме археологічна експедиція. Це — дванадцять представників Інституту археології НАН України. Ці фахівці працюють на ділянці приблизно 250 кв. м. Попередньо на місце розташування Лазаревської церкви вказують рештки фундаменту, котрі містяться на глибині 0,4 м. «Фігура Олександра Поля є об’єднавчою для міста — складного і різного, міста з непростою історією. Коли цьогоріч ми оголошували рік Олександра Поля, розуміли, що це має бути саме він — як людина, що дала імпульс розвитку нині існуючого Дніпра. Якщо нам вдасться, це буде не просто загальноміська, а подія на рівні історії всієї країни», — зазначив міський голова Дніпра Борис Філатов. Він також додав, що з деякими археологами знайомий ще з часів здобуття освіти історика.

Про новий етап у встановленні можливого розташування Лазаревської церкви, яке до цього тривало не одне десятиліття, міський голова разом із науковцями заявив ще наприкінці зими. Історичні дані свідчать, що у середині минулого століття, за часів комуністичного режиму, Лазаревську церкву та цвинтар було знищено. Тривалий час вважалося, що рештки фундаменту споруди містяться в основі кургану-меморіалу на честь загиблих під час Кримської війни, які лікувалися та померли у госпіталях Катеринослава. Тож на той час про жодні пошукові роботи не йшлося.

Здогадки про розташування церкви спростували за допомогою картографічних і фотодокументальних надбань дніпровського дослідника Артема Костюка. Торік він здобув муніципальний грант у програмі «Культурна столиця» і за ці кошти придбав німецький аерознімок Люфтваффе від 1944 року. Саме співставлення цієї світлини з наявними картографічними матеріалами вказало на точне місце розташування залишків Лазаревської церкви. Згодом це підтвердили археологічні розвідки.

Після підтвердження нових даних про ймовірне розташування Лазаревської церкви були проведені розширені наради з археологами, музейниками, істориками та краєзнавцями. Начальник археологічної експедиції Дмитро ТЕСЛЕНКО наголошує: знайдений фундамент споруди, який зроблений з гранітних блоків, дає підстави вважати, що відкритий фундамент належить саме Лазаревській церкві. Говорячи про ймовірне місце поховання Олександра Поля, пан Тесленко запевняє: будуть перевірені всі гіпотези краєзнавців із цього приводу. Нині у дослідників є маркери, щоб ідентифікувати рештки, якщо їх буде знайдено: «Ми виходимо на рівень давньої поверхні ХІХ століття та фіксуємо всі залишки споруд на цьому рівні. Якщо ми говоримо про могили, то зрозуміло, що це ями. Тож фіксуватимемо контури кожної та досліджуватимемо». Дослідники також кажуть, що дерева, які ростуть на ділянці, вести роботи їм не заважають, тож парк залишиться цілим та непошкодженим.

Щодо майбутнього Севастопольського парку та нинішнього місця розкопок, міський голова Дніпра Борис Філатов зазначив: залежно від результатів тут можуть облаштувати пантеон або кенотаф почесних жителів міста. Нині ж, на час археологічних робіт, територію охоронятимуть нацполіція та муніципальна варта. У парку також встановлять відеоспостереження.